Gebelere az pişmiş kırmızı et uyarısı

 

Türk Ebeler Derneği Başkanı  Yrd. Doç Dr. Nazan Karahan, gebelerinkırmızı et tüketmelerini isteyerek, ”Gebelikte kırmızı et, en iyi protein kaynaklarından biridir.  Proteinler hücrenin temel yapı yaşlarıdır ve gebelikte anne ve bebek sağlığı için  son derece önemlidir” dedi.
 
Karahan, Gebelikte kansızlığın pek çok  hastalığın oluşumuna zemin hazırladığını ve gebeliği riskli hale getirdiğini, bu  nedenle sağlıklı bir gebelik için, diğer temel besinlerin yanı sıra gebe kadının  günlük ortalama 120-150 gram kırmızı et tüketmesi gerektiğini söyledi.
         
”Kansızlık problemi olan gebelerde miktar artırılabilir”
Kırmızı et tüketiminin artacağı Kurban Bayramı’nda gebelerin et ve et  ürünleriyle beslenirken dikkat etmesi gereken noktalara da dikkati çeken Karahan,  ”Gebelikte çiğ et tüketiminden özellikle kaçınmak gerekir. Ayrıca gebe kadının  et yerken dikkat etmesi gereken nokta, etin iyi pişmiş olmasıdır. Toksoplazma,  salmonella, brusella, tüberküloz, tenya gibi bazı hastalıklar çiğ ya da pişmemiş  etlerle bulaşmaktadır. Bu hastalıkların her biri gebelikte son derece  tehlikelidir ve bebeğin düşmesine, erken doğmasına ya da körlük, sağırlık, zeka  geriliği gibi sorunlarla doğmasına neden olabilir. Bu nedenle gebeliğiniz boyunca  çiğ köfte yemeyin. Salam, sosis, jambon, sucuk gibi yiyeceklerden uzak durun.  Şayet çok yemek isterseniz pişirerek yemeyi deneyin” diye konuştu.
         
Etin Güvenliği
Gebelerin güvenmedikleri yerden et almaması gerektiğinin altını çizen  Karahan, sözlerine şöyle devam etti:”Gebelikte sık karşılaşılan hazımsızlık, mide yanması gibi sorunların  görülmemesi için, kurban etlerinin buzdolabında 24 saat dinlendikten sonra  tüketilmesi ve kızartılmış et yerine, haşlama, buğulama ya da fırında pişirilmiş  et tercih edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra kırmızı et tüketirken demir emilimden  yeterince faydalanabilmek için etin mutlaka bol yeşil salata veya sebze, taze  sıkılmış portakal suyu gibi C vitamini içeren besinlerle tüketilmesi önemli bir  konudur. İç yağların yemeklere katılması ise son derece sağlıksız bir beslenme  şeklidir. Yüksek tansiyon problemi yaşayan gebelerin, et tüketiminde dikkatli  olması gerekmektedir. Tüm besinlerde aşırıya kaçmanın gebelikte sorun oluşturacağı, bu nedenle et tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerektiği  unutulmamalıdır.”
 
Karahan, bayramların  genellikle tatlı tüketiminin yoğun ve kontrolsüz  olduğunu, gebelerin şerbetli hamur işi tatlılar yerine sütlü/meyveli tatlıları  tercih etmesi, hamur işi tatlı tüketilecekse dikkat edilmesi gerektiğini  kaydetti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir