SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

GDO’NUN POTANSİYEL YARARLARI NELERDİR ?

GDO’NUN POTANSİYEL YARARLARI NELERDİR ?

 

GDO’NUN POTANSİYEL YARARLARI NELERDİR ?

1. Besin Değerinin Arttırılması

Başta üçüncü dünya ülkeleri olmak üzere açlık insan sağlığını tehdit eden en büyük problemlerinden biridir.Vitamin A içeriğinden zengin pirinç (golden rice) üretimini . besin içeriğini zenginleştirmek için yapılan çalışmalardan biri olarak örnek verebiliriz. n A vitamini eksikliğinden kaynaklanan görme bozukluğu sorunu, dünya ülkelerinde özellikle çocukları tehtit  ettiği bilinen bir gerçektir. Genetik modifikasyon yöntemleri kullanılarak geliştirilen, A vitamini sentezleyen pirinç sayesinde özellikle pirincin temel tüketim maddesi olduğu bölgelerde A vitamini eksikliğinin önüne geçilebilmektedir. Besin miktarının artırılmasına örnek olarak transgenik yöntemler sayesinde daha fazla büyüme hormonu salgılayan, et üretiminin arttırıldığı balıkları verebiliriz. GDO’ların karbohidrat içerikleri artırılarak ketçap, domates sosu vb. yapmak için gıda işlemede kullanılacak domateslere yoğun içerik kazandırılabilmektedir.

2. Besinlerin Alerjik Özelliklerinin Azaltılması

Normalde toplum içinde besin alerjisi prevalansı yaklaşık olarak %2-8 kadardır. Bu alerjik reaksiyonların büyük bir kısmından sekiz tür besin sorumludur:

  • yer fıstığı,
  • yumurta,
  • inek sütü,
  •  soya,
  • buğday,
  • kabuklu deniz canlıları,
  • balık ve fındık

 

Besinler içindeki alerjik proteinlerin çıkarılması veya yapısının değiştirilmesi yönündeki çalışmalarla bu besinlerin alerjik özelliklerin azaltılması hedeflenmektedir.

3. Bitkisel ve Hayvansal Ürün Veriminin Artırılması

Dünya nüfusunun besin gereksiniminin karşılanması ileride önemli bir sorun olarak karşımıza çıkması düşüncesi bilim dünyasını çözüm yollarının aramaya itmiştir. Bunun da ancak genetik modifikasyon ile sağlanacağını düşünen bilim adamları ekilebilir alanları artırmak ve böylece artan nüfusu besleyecek miktarda üretim için bu teknoloji ile ürün veriminin artırılması yoluna başvurmuşlardır.

Genetiği değiştirilmiş bitkiler, ürün verimini artırmak için ve böcekler, yabani otlar, herbisitler, virüsler, tuzluluk, pH, sıcaklık, don, kuraklık ve hava gibi çeşitli çevresel faktörlere dayanıklı bitkiler üreterek ürün kaybını azaltmak için kullanılabilecek kaynaklardır.

4. Besinlerin Tedavi Amaçlı Kullanılması

Örnek olarak anti hipertansif etkisi olan ovokinin içeren soya ve laktoz intoleransı olan bireyler için üretilmiş laktoz içeriği azaltılmış süt verilebilir.

5. Yenilebilir Aşı Üretimi

Yenilebilir ürünlere yapılan aşılar, bu ürünlerin yetiştirildiği ve düşük maliyetle dağıtıldığı ve özellikle aşı üretimi için kaynağın ve tıbbi alt yapının yetersiz olduğu gelişmekte olan ülkelerde çocuklar için faydalı olmaktadır. Örneğin brokoli, anti-oksidant içeriğini zenginleştirmek için; çay, flavonoidlerle zenginleştirilmek için; patates, muz ve domates, aşı depolamak için genetik olarak değiştirilebilir. Özellikle olgunlaştığı zaman çiğ olarak tüketilen muz gibi bazı tropikal ürünler; hepatit, kuduz, dizanteri, kolera ve ishal ile gelişmekte olan ülkelerde yaygın olan diğer bağırsak enfeksiyonlarına karşı kullanılabilen proteinleri üretmek için genetik olarak değiştirilerek bu fayda sağlanabilmektedir.

Tükettiğimiz sıradan bitkilere aktarılacak genler vasıtasıyla patojen mikroorganizmaların çeşitli proteinlerini sentezleyen bitkiler elde edilerek bu bitkilerin aşı olarak kullanılmasına çalışılmaktadır.

Bu yöntemin en önemli avantajı aşının oral olarak alınabilmesidir. Bu sayede ulaşımı kolaylaşmakta ve vücutta mukozal immünitenin sağlanmasında katkıda bulunmaktadır.

 

 

 

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir