SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

GDO’lu ürünler nasıl anlaşılır?

GDO’lu ürünler nasıl anlaşılır?

GDO’LU ürün olduğunu nasıl anlarız, anlaşılması mümkün mü ?

Bundan 10-15 yıl öncesine kadar GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) ürünler diye bir söylem yoktu. GDO’lu ürünler konusu dünyada biyo-teknoloji ve  botanik bilimindeki ilerlemeler neticesinde ortaya çıktı.

gdolu-urunler-nasil-anlasilir (3)Ziraat, biyo-teknoloji ve botanik bilimlerindeki çalışmalar sonucunda bitkilerdeki tohum, ırk ve cinslerde geliştirme ve değiştirme çalışmaları yapılmaya başlandı. Bu geliştirmeler, bitkilerde hayret edilecek düzeyde değişikliklere sebep oldu. Bugün gelinen noktada bu çalışmaların geliştirme değil, değiştirme ve bozma olduğu rahatlıkla söylenebilir. Doğal ortamında ve doğal zamanında yetiştirilmesi gereken bitkiler çok başka ortamlarda ve zamanlarda yetiştirilmeye başlandı. Bunun neticesinde de o bitkilerden aldığımız besin değeri ve vitaminlerde hissedilir derecede kayıplar oluştu. Besin değerindeki kayıplardan çok daha vahimi ise insan vücudunda kansere kadar varabilen rahatsızlıklar baş göstermeye başladı.  İnsan bu noktada esefle şöyle düşünüyor: Keşke bu gelişmeler yaşanmasaydı da, insanlar az ve öz de olsa doğal ürünleri tüketebilselerdi.

Bugün ülkeden ülkeye ihrac edilen sebze ve meyvelerin, uzun yol şartlarına dayanabilmesi için, tohum veya gövde içlerine dışardan birtakım kimyasal maddeler enjekte edilmektedir. Bu maddeler ise bitkinin doğal yapısını bozmakla kalmayıp insan vücudunda tamir edilemez hastalıklara sebep olmaktadır.

Bu teknik konular ve detayları anlatmakla bitirilemez. Şimdi biz pazardan, manavdan, marketten aldığımız ürünlerde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi ürünlerde GDO şüphesi aramalıyız?

gdolu-urunler-nasil-anlasilir (2)İşte GDO’lu ürünler ve özellikleri:

–  Çok parlak ve ışıl ışıl görünen meyve ve sebzeler

–   Prüzsüz, yarasız, beresiz, kurtsuz meyve ve sebzeler

–  Normalden büyük ve iri ürünler (şeftali kadar kayısılar)

–  Olması gerekenden daha sert ve dayanıklı sebze ve meyveler

–   Tıpkı bir makine kalıbından çıkmış gibi çok düzgün ve boyutları birbirine çok yakın olanlar

–  Günlerce açık havada ya da sıcakta beklediği halde yumuşamayan, çürümeyen, pörsümeyen sebze ve meyveler

–  Yüzleri mumyalı gibi yağlı ve kaygan ürünler

–  Mevsimi gelmediği halde satılan meyve ve sebzeler

–  Domates, biber, salatalık gibi küçük çekirdekli sebzelerin, içlerini açtığınızda, kestiğinizde ya da kırdığınızda çekirdeği çok az olan ya da hiç olmayan ürünler

–  Birbirine yapışık ve biri küçük biri büyük olan sebze ve meyveler

–  Domates, çilek, armut gibi yumuşak dokulu olması gereken, ancak ısırdığınızda ya da kestiğinizde karton keser gibi hırt, hart diye ses çıkaran ürünler

–  İçinde kendi doğal renklerinin dışında başka renklerle karşılaştığınız ürünler (Mesela doğal rengi kırmızı olan domates ve çileğin kabuğuna yakın kısımlarında rastladığınız beyazlıklar )

–  Doğal rengi yeşil olan ürünlerin içini açtığınızda karşılaştığınız genele yayılmış olan beyazlıklar

–  Ya çok düzgün olan ya da yamuk yumuk yumrular halinde, bir tarafı zayıf bir tarafı aşırı şişkin olan meyve ve sebzeler

–  Kokladığınızda doğal kokusunu alamadığınız ürünler

–  Isırdığınızda süngerimsi kıvamda hissedilen meyve ve sebzeler 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir