SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Gaziantep’te Meydana Gelen İlginç Vaka

Gaziantep’te Meydana Gelen İlginç Vaka

Gaziantep’te meydana gelen ilginç bir olay akıllara durgunluk verdi. Aort damaları yırtılan kadın apar topar hastanede ameliyat edildi. Yalnız bu ameliyatta kadının kan dolaşımı durduruldu ve öylece ameliyat edildi.

Hastanede yapılan açıklamaya göre bilinç kaybı ve göğüs ağrısı sebebiyle hastaneye gelen Fadıma Yalçın doktorların incelemesi sonucu aort damarında yırtılma tespit edildi. Yırtılmanın beyne doğru ilerlediğinin tespit edilmesi üzerine hasta apar topar ameliyata alındı. Hastanın vücudundaki kanın boşaltılıp belli dereceye kadar soğutuldu ve kan dolaşımı 36 dk. boyunca durduruldu. 5.5 saat süren başarılı ameliyat sonunda Fadıma yalçın sağlığına kavuştu.

Bu yöntemin kullanıldığı hastalarda görülebilecek en büyük riskin, organlarda ve beyinde oluşabilecek kalıcı hasarlar olduğunu aktaran Erdoğan, şunları belirtti:

”Bunu engellemenin tek yolu ise işlem süresini olabildiğince kısa tutmaktır. Literatürde belirtilen güvenli süre en fazla 60 dakikadır. Biz işlemi 36 dakikada gerçekleştirdik. Hastamız yoğun bakım sürecinden sonra sağlıklı bir şekilde uyandı ve zamanında müdahale yapıldığı için organlarında ve beyinde hasar meydana gelmedi.”

AA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir