Frengi hastalığı belirtileri

Bir çeşit cilt hastalığı olan Frengi, sifiliz olarak da bilinmektedir. Gebelik veya cinsel ilişki frenginin bulaşmasına neden olan faktörlerdir. Anneden bebeğe, eşlerden de birbirine geçmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların en başında gelen Frengi, deride hafif kabarıklıklar şeklinde görülerek başlar.

 

Kan nakillerinde de Frengi’nin bulaşma riski olduğu düşünülmektedir. Frengi olan bir kişiden alınan kanın hemşire, doktora yada nakil edilen hastaya bulaşma olasılığı çok azdır. Çünkü Frengi hastalarının kanında taşımış oldukları mikroplar 0-4°C’ de ölmekteler. Üstelik kan bağışı yapan kişilerin kanı nakil edilmeden önce bazı tetkiklerden de geçer. Böylece Frenginin kan yoluyla bulaşma ihtimali de düşer.

Deri hastalıklarından olan Frengi hastalığının belirtileri cinsel beraberlikten yaklaşık 20-25 gün sonra görülür. Daha önceden Frengi olan bir kadının gebe kalması durumunda bebeğe bulaşan Frengi belirtileri doğumdan sonra gözlenir. Deride 0.5-3 cm arasında değişen hafif kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar ağrısız olarak ortaya çıkar. Frengi nedeniyle ortaya çıkan kabarcıklar daha çok cinsel bölgede meydana gelir. Dil ve göğüs uçlarında da aynı yaralardan görmek mümkündür. Bu belirtiler hastalığın birinci evresinde meydana gelir.

İkinci evrede meydana gelen belirtiler ise;

 

avuç içlerinde sivilce benzeri kabarıklıklar,
vücutta soluk kırmızı lekeler,
burun kenarında ve yüzde sivilce benzeri kırmızılıklar,
kabuklu yaralar,
kadınlarda hazne erkeklerde makat bölgesinde sızıntılı kabarıklardır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir