Felcin çaresi burundaymış

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi bilim insanları felç geçirmiş köpeklerin burunlarından aldıkları kök hücreleri omuriliğe enjekte etti. Kayda değer iyileşme gösteren felçli köpekler yürümeye hatta bazıları koşmaya başladı. Uzmanlar çalışmanın, felçli hastalar için büyük umut olacağını belirtti

Bilim insanları, felç geçirmiş köpekleri burunlarından aldıkları kök hücreleri enjekte ederek tedavi etmeyi başardı. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Wellcome Trust-MRC Kök Hücre Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı, geçirdikleri kazalar sonucu omurilikleri zarar gördüğü için arka bacaklarını kullanamayan 34 köpek üzerinde çalışma yaptı.

Köpeklerin burnundan alınan kök hücreler, laboratuvar ortamında geliştirilip çoğaltıldı. 34 köpekten 23’ünün omuriliğine bu hücreler enjekte edilirken, 11 köpeğe de plasebo verildi. Laboratuvar ortamında geliştirilmiş hücrelerin enjekte edildiği köpeklerin, kayda değer iyileşme gösterdiği ve yürüteç yardımıyla yürümeye başladığı belirtildi. Kontrol grubunda yer alan ve plasebo verilen köpeklerde ise herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

Nakledilen hücrelerin omuriliğin hasar gören kısmındaki sinir dokularını yenilediğine işaret eden Prof. Robin Franklin, böylece köpeklerin arka bacaklarını tekrar kullanmaya başladıklarını söyledi. Franklin “Bulgularımız heyecan verici. İlk kez olfaktör hücre nakliyle aşırı derecede hasar görmüş omurilikteki sorun büyük oranda giderilebildi. Aynı tekniğin insanlarda da düzelme sağlayacağından eminiz, ancak bu kaybettikleri hareket kabiliyetini tamamıyla geri kazanacakları anlamına gelmiyor” dedi.

Franklin, cerrahi girişimin yanı sıra sinir dokusunu yenilemek için ilaç tedavisi ve hasar görmüş sinir ağlarını onarmak için de biyomühendislik tekniklerinden yararlandıklarını belirtti. Kısaca OEC olarak anılan burun mukozasındaki olfaktör hücreler, sinir liflerinin yardımıyla burun ile beyin arasında iletişimi sağlıyor.

Bu hücrelerin omurilik tedavisinde yararlı olabileceği bir süredir biliniyordu. Daha önceki araştırmalar olfaktör hücrelerin omuriliğin zarar gören ve görmeyen kesimleri arasında köprü kurmaya yardımcı olabileceğini göstermişti.

Programa katılan 10 yaşındaki Jasper’in sahibi May Hay, Dachshund (sosis) cinsi köpeğinin tedaviden önce arka ayaklarını kullanamadığı için tekerlekli bir araba ile hareket edebildiğini söyledi. Hay, “Şimdi ise Jasper, yeniden evin içinde ve bahçede diğer köpeklerle birlikte koşturup duruyor” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir