Felç Tedavisi

Felç Belirtileri

Felç  ani oluşan bir hastalıktır. Felç’in birçok tedavi alanı olsa da en çok tercih edilen yer felç ünitesidir.Felç ünitesi birçok deneyimli doktor ve hemşirelerin yanında, deneyimli terapistlerin koordineli çalıştıkları bir bölümdür. Eskiye oranla günümüzde artık felç ünitelerinin sayısı artırılmaktadır. Çünkü fiziken ve ruhen ayrı bir bakım gerektiren felçli hastalar için en iyi ortam felç ünitelerinde sağlanabilinmektedir.Felçli hastalara tıbbi müdahaleler yanında ameliyatlar da yapılmaktadır. Felçli bir hastaya uygulanan tedavi ve müdahalelerin bazıları şu şekilde özetlenebilir.

Felç Nedir

Kan basıncının ve tansiyonun ayarlanması; Beyin tarafından sağlanan sistematik kan basıncı ayarlaması, felç oluşumu ile birlikte yok olur. Kan basıncının düzensizleşmesine bağlı olarak genel bir tansiyon iniş ve çıkış durumları da ardı sıra gelmektedir. Bu gibi durumlarda felçli hastaya kan dolaşımı ve tansiyonu düzenleyici ilaç tedavisi uygulanmaktadır.Fiziki tedbirler; bunlar felçli hastaya uygulanan en genel müdahale biçimidir. Sinir sistemindeki çökme nedeniyle oluşan felç durumunda vücut fonksiyonları ya yavaşlar ya da tamamen sıfıra iner. Bu müdahalenin amacı vücut hareketlerini, işlevselliğini belirli bir düzeyde tutabilmeyi sağlamaktır. Fiziki tedbirler ile fonksiyonelliğin gerilemesine müdahale edilir, fonksiyonelliğin artması için uygun zemin hazırlanır.

Felç Tedavi Şekilleri
Ateş düşürücü tedbirler; yüksek ateş felçli hastalarda karşılaşılabilen bir olgudur. Çünkü felç olunması halinde vücut bozulan sistemi düzenlemek için ateş, titreme ve terleme seklinde reaksiyonlar verir.Yüksek ateşin düşürülmesi son derece önemlidir. Çünkü felçli bir hastada ateşin yükselmesi ölüme sebebiyet verebilir. Ya da görme kaybı, bilinç kaybı gibi ek sorunların oluşmasına sebebiyet verebilir.Felçli hastalarda sürekli takipte tutulması gereken diğer bir konu ise kan şekeridir. Sürekli kan sekeri tedavisi yapılmaktadır. Yüksek kan sekeri görülen hastalarda iyileşme çok zor gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle felç geçiren bir hastanın ilk olarak kan sekeri düşürülmektedir.

Felç Nasıl Oluşur
Felçli hastalara yukarıda adı gecen genel tedavi ve tedbirler dışında özel tedbirler ve tedaviler de uygulanmaktadır. Bunlardan en önemli olanı kılcal damar kontrolü ve kapalı kılcal damarların açılmasıdır. Kılcal damarların açıklığı felçli bir hastada beynin desteklenmesi acısından son derece önemlidir.Eğer kılcal damarlar tıkanırsa, damarlarda patlamalar gözlemlenebilir. Felçli hastalar üzerinde son derece önemli olan bu tedavi dalı üzerinde sürekli yeni çalışmalar yapılmakta ve kılcal damar açmakta etkili olacak yöntemler hızla geliştirilmektedir.

Felç Hastalığı

Felçli hastalar için son derece hayati önem içeren bu tıbbi müdahaleler yanı sıra psikolojik destek de son derece önemlidir.Bir anda kısmen ya da bütünen işlevselliği kaybeden hastada çok ciddi anlamda ruhi tepkimeler ortaya çıkmaktadırlar. Düzenli olarak psikolog destekleri şarttır. Bu süreçte hastanın sosyal çevresinin son derece bilinçli ve özverili olması gerekmektedir. Özellikle birinci dereceden yakınlar çok büyük görevler üstlenmektedirler.Felçli hastanın tüm bu tedavilere yanıt verebilmesi için ilk adım olarak durumun ciddiyetinin ve olabilirliğinin farkına varması gerekmektedir. Hasta bilinçlendirilmelidir. Bu girişimler hastanın tedaviye yanıt verme sürecini en yakın şekilde etkilemektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir