Felç Tedavisi

Felç Nedir

Sinir hücreleri çalışmalarını sürdürebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak kan şekeri ve oksijen alırlar. Bu alımdaki herhangi bir aksaklık birkaç dakikayı aşarsa kişi görme, anlama, konuşma fonksiyonlarında azalmalar yaşar. Hatta tamamen hareket kaybı veya kısmi hareket kaybı yaşanabilir. Beyne kan taşıyan damarlardaki tıkanma veya daralma oksijen ve kan şekerinin taşınmasını engelleyecektir. Ayrıca çeşitli beyin ve beyin zarı iltihaplarıyla beyin kanaması da felçe sebebiyet vermektedir. Bazı durumlarda geçirilen bu felç zamanla düzelmeye başlar. Bu durumda ise geçici felç söz konusudur.

Felç Hastalığı

Felç öncesinde bazı belirtiler görülebilir. En sık görülen belirtiler arasında geçici uyuşmalar, ani başağrısı, görmede bulanıklık veya kısa süreli görme kaybı, konuşamama veya konuşurken zorlanma yer almaktadır.Felçin en önemli sebebinin damar tıkanıklığı olduğunu söylemiştik. Damar tıkanıklığı sebepleri arasında ise yüksek tansiyon, kanda bulunan eritrosit hücrelerin artışı, kolesterol yüksekliği, damar sertliği, alkol, damar ve kalp hastalıkları, çeşitli genetik sebepler, diabet, yüksek stres, düzensiz yaşam koşulları, dengesiz beslenme sayılabilir.

Felç Tedavi

Eğer yanınızda bir hasta felç geçiriyorsa ani olarak o kişiyi hareket ettirmekten kaçının. Hiç vakit kaybetmeden doktora görünmesini sağlayın. Erken müdahale önemlidir. Felç gerek hasta için gerekse hasta yakınları için son derece üzüntü verici bir rahatsızlıktır. Kimi zaman hasta yakınları, doktorun net beyanlarına inanmak istemez ve hastayı farklı doktorlara götürür. Hatta hasta yakınları tıp dışı tedavilere yönelebilmektedirler. Felç hastalığı uzun süreli tedavi ve hasta takibi gerektirmektedir. Bu nedenle gereksiz yere doktor değiştirmekten hasta yakınları kaçınmalıdır.

Felç Tedavisi Bitkisel

Felç tedavisi uzun süren bir rahatsızlıktır. Uzun süreli fiziktedavi , hastaya belirli aralıklarla masaj yapılması ve hastanın düzenli egzersiz yapması gerekebilir. Bu gibi durumlarda ümitsizliğe düşmemek ve gerekli tedavileri aksatmamak gerekmektedir. Hastanın morali ve iyileşme konusunda ısrarcı olması da gerekmektedir. Tabii ki kullanılan ilaçlar çok önemlidir fakat unutulmaması gerekir ki hastanın psikolojik olarak iyi olması, düzeleceğine dair inancını yitirmemesi, hastanın aile ve yakınlarının yardımları ve ilgisi felçin tedavisinde en az ilaçlar kadar önem arz etmektedir.

Felç tedavisinde ilk öncelik felcin tekrarlamasını önlemektir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar bu yönde etki gösterecektir. Örneğin hastanın tansiyonu düzgün seviyelere getirilir ve bu seviye korunur, kolesterol dengesi sağlanır.
Felç Tedavi Yöntemleri


Tedavide kullanılan ilaçların temel hedefi felcin tekrarlama ihtimaline karşı bünyeyi korumaktır. Tansiyonu ayarlamak, kan yağlarını düşürmek, moral ve destek tedavileri önemlidir. İlaç tedavisinin yanında rehabilitasyon da uygulanır.  Fizyoterapist kontrolünde devam eden rehabilitasyon tedavisinde, nöroloji ve psikiyatri de eşlik etmelidir. Bu branşların kontrolü altında tedavi devam etmelidir. Felçte erken tedavi son derece önemlidir. Tedaviye ne kadar vakit kaybetmeden başlanırsa hastanın iyileşmesi de o kadar artacaktır.

Felçten korunmak için öncelikle kalp ve damar sağlığınızı korumalı, kolesterol seviyenizi dengede tutmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. lütfen derdimin ne oldugunu bana söyleyen biri cıksın..yıllardır ne rahat yürüyorum ne rahat oturuyorum..aniden kapı çalsa telefon çalsa veya başka nedenlerden ayağa kalktıgımda bazen yolda yürürken günde yaklaşık 10-15 defa ellerim ve ayaklarım birbirine giriyor konuşamıyorum ve bütün vücudum büzüşüyor..bu yaklaşık 15-20 saniye kadar sürüyor ve normale dönüyorum..internette araştırıyorum ama bu hastalığın adını çözümünü hala bulamadım..gözbebeklerim yerinden cıkacak gibi oluyor ve ağzım ellerim ayaklarım büzüşüyor kalbim hızlanıyor..lütfen bi cevap yazın

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir