Felç geçirme yaşı giderek düşüyor!

ABD’de yapılan bir bilimsel araştırma, inme geçirme yaşının giderek düştüğünü gösterdi.

ABD’li bilim insanlarının 20 yaşın üstündeki 1,3 milyon kişi üzerinde yaptığı çalışmada, ortalama inme geçirme yaşının 1993’te 71 iken, 2005’te 69’a düştüğü görüldü.

ABD’nin Cincinnati and North Kentucky kentlerinde, 1993, 1999 ve 2005 olmak üzere üç ayrı zaman diliminde yapılan çalışmada, 55 yaşın altında inme geçirenlerin oranında artış olduğu gözlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, 1993’te 55 yaşın altındaki kişilerin inme geçirme oranı yüzde 13 iken, bu rakam 2005’te yüzde 19’a çıktı.

American Academy of Neurology dergisinde yayımlanan çalışmada, bilim insanları, 1993’te inme geçiren her 100 bin kişiden 109’unun, 2005’te ise her bir milyon kişiden 176’sının 55 yaş altında olduğuna dikkati çekti.

İnme geçiren her beş kişiden birinin 55 yaş altında olduğuna işaret eden bilim insanları, araştırma sonuçlarının gençlerde inme geçirme oranının arttığını gösterdiğini vurguladı.

Araştırma sonuçları, inme geçirme yaşında görülen düşmeyle birlikte, kalp ve inmeye bağlı olarak meydana gelen ölümlerin azaldığını da ortaya koydu.

Araştırmayı değerlendiren University College London yüksekokulundan Dr. David Werring, “İnme genellikle yaşlı insanların hastalığı olarak bilinir, ancak bu çalışma, gençlerin de bundan etkilendiğini bize hatırlatıyor” diye konuştu.

Werring, inmenin beyinde neden olduğu hasarı belirlemede en hassas yöntem olan manyetik resonanz görüntüleme tekniğin uygulama oranındaki artışın yüzde 18’den yüzde 58’e yükseldiğine dikkati çekti.

Ayrıntılı beyin tarama yönteminin daha fazla kullanılmasının, başta bu yöntemi daha fazla kullanan gençler olmak üzere, doğru teşhis koyma oranını artırmış olabileceğini belirten Werring, inme geçirme yaşında görülen düşüşün bu durumla ilgisi olabileceğini kaydetti.

İnmenin bir anda gerçekleştiğini ve ancak etkilerinin ömür boyu devam ettiğini belirten bilim insanları, basit sağlıklı yaşam teknikleriyle inme riskinin azaltabileceğini ifade ediyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir