FBIın yöntemi vatandaşa da uygulacak

Op. Dr. Murat Emir, gözdeki kırma kusurlarının tedavisinde dünyada geliştirilmiş ileri teknoloji lazer tedavisinin ilasik olduğunu söyledi. Lazer tedavisinin konforlu bir hayat tercihi olduğunu ifade eden Dr. Emir, kişinin iş ve sosyal hayatında ertelediği ve mahrum kaldığı birçok konuyu rahatlıkla yaşamasını ve yaşatmasını sağladığını kaydetti.

Gelişen tıp teknolojileri sayesinde gözlük kullananların imdadına yetişen lazer teknolojisi her geçen gün yeni gelişmelerle farklı bir boyut kazanırken, bu uygulamayı yaptırmak isteyenler de yaşanan bilgi karmaşası içerisinde doğru karar vermekte güçlük çekebiliyorlar.

Op. Dr. Murat Emir, lazerle gözlüklerinden kurtulmak isteyenler için rehber niteliğinde önemli bilgiler verdi. Dr. Emir, gözdeki kırma kusurlarının (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) tedavi edilmesinde kullanılan lazer teknolojilerinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanırken, yeni nesil bıçaksız lazer teknolojisi olarak adlandırılan ilasik yönteminin uygulanmaya başlanması ile birlikte bir tedavi için hangi teknolojinin tercih edilmesi gerektiği, yeni ve eski teknolojinin nasıl ayırt edileceği, aradaki farkın ne olduğu gibi bir sürü soru gündeme geldiğini bildirdi.

Dr. Emir, “Lazer tedavisinde hekimin tecrübesi ne kadar önemli? İleri teknoloji ile eski teknoloji farkı nasıl anlaşılabilir? En doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde sadece doktor muayenesi yeterli mi? Numaralar geri gelir mi, tedavi güvenli mi?” gibi konuların artık son dönemde hastalar tarafından yoğun olarak sorgulandığını bildirdi.

Dr. Emir, yeni nesil lazer tedavilerinin dünyayı daha net göstermedeki başarılarının tartışılmaz olduğunu belirterek, gözdeki kırma kusurlarının tedavisinde dünyada geliştirilmiş ileri teknoloji lazer tedavisinin ilasik olduğunu söyledi. Dr. Emir, iki aşamadan oluşan ve gözlükten kurtulma ameliyatlarının baştan sona bıçaksız lazerle yapıldığı uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Operasyonun birinci aşamasında Intralase cihazı, operasyonun en önemli aşaması olan korneada kapak oluşturma safhasını yüksek hassasiyetle, kullanılan en gelişmiş 150 Hrtz ile en hızlı şekilde işlemi gerçekleştirir.

Kişiye özel oluşturulan bu kapakçığın ardından ikinci aşamada NASA pilotlarına da uygulanan kişiye özel wavefront yöntemi ile hekim tarafından tedavi öncesi belirlenmiş göz numaraları sabitlenir. Eski teknoloji ise tek aşamadan oluşur ve korneada kapakçık oluşturma aşaması Mikrokeratom adı verilen bıçak yardımı ile gerçekleştirilir. ilasik tedavisinde planlananın dışına çıkılmazken, bu eski yöntemde ise en önemli aşamalar insan eli ile yapılmakta ve kompikasyon riski oldukça fazla olabilmektedir. Bu da gözde oluşabilecek farklı problemlere yol açarken, net görüşü olumsuz etkileyebilmektedir.”

Lazer tedavisinin konforlu bir hayat tercihi olduğunu ifade eden Op. Dr. Murat Emir, kişinin iş, sosyal ve spor hayatınızda ertelediği ve mahrum kaldığı birçok konuyu rahatlıkla yaşamasını ve yaşatmasını sağladığını kaydetti. Dr. Emir, ilasik bıçaksız lazer operasyonlarının ameliyat esnasında yaşanabilecek komplikasyon risklerini en aza indirgediğinin altını çizerek, “Sahip olduğu teknolojik donanım sayesinde yüzde 100 güvenli bir şekilde uygulanan ilasik teknolojisi hem hasta hem de doktor açısından güvenlik ve konfor sağlamaktadır. Operasyon dikişsiz, kanamasız ve bandajlama yapılmadan tamamlanır, bu da sosyal yaşantınıza hemen ertesi gün dönebilmeniz anlamına gelir” dedi.

Op. Dr. Emir, hastaların kafalarında lazer uygulamasıyla ilgili pek çok soru işareti bulunduğuna dikkat çekerek, “Hastalarımızın kafasındaki en önemli soru işareti numaraların geri gelip gelmeyeceği konusundadır. İleri teknoloji ürünü tetkik ve teşhis cihazları ile tedavi süreci ve sonucu baştan öngörülebilmekte ve operasyon sonrası net bir görüşe kavuşulabilmektedir. Kafalardaki bir başka soru işareti ise operasyon sırasında gözün kımıldatılmasının bir soruna yol açabileceği konusundadır.

iLASIK cihazında bulunan ve FBI’ın da kullandığı Eye tracker özelliği sayesinde cihaz göze kilitlenerek göz hareketlerini büyük bir hassasiyetle takip eder. Bu özellik sayesinde lazer ışını göz hareketlerinden bağımsız olarak istenen yere en iyi şekilde isabet ettirilebilir. Bu da başta astigmat olmak üzere tüm tedavilerdeki başarıyı arttırmaktadır. Ayrıca, uygulanan lazer tedavisinin gerek duyulduğunda göz ile ilgili yapılacak farklı bir tedavi uygulanmasına hiçbir engeli yoktur” dedi.

Op. Dr. Emir gözün yapısının ve görme gücünün kişiye göre farklılıklar taşıdığını söyledi. Bu nedenle tedavinin de kişiye özel olması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Emir şunları söyledi:

“Gözünde 3 diyoptri (derece) miyopisi olan herkesin gözü aynı özellikleri taşımadığı gibi oluşan kırılma kusuru (göz bozukluğu) da aynı şekilde gelişmeyebilir, dolayısıyla aynı tedavi uygulanamaz. Bu nedenle en doğru tedavi kişiye özel tedavidir. Kişiye özel tedavi için de öncelikle gözdeki sorunun doğru teşhis edilmesi, yani ileri teknoloji gerekmektedir. İleri teknoloji ürünü Wavefront, sistemleriyle kişinin normal yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilmekte ve lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınlarını programlanarak tedavi planlanmaktadır.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir