Faturalandırma, İnceleme, Ödeme Ve Denetim

5502 Sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu
Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği
2007 Yılı Sağlık Uygulama Tebliği
2008 Yılı Sağlık Uygulama Tebliği
2010 Yılı Sağlık Uygulama Tebliği

Genel Yazılar

Genelgeler

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

4 yorum

 1. Alın size akp nin hızlı sağlık sistemini önce insanın insan olduğunu unutan yetkililer acaba kendilerini (insan )olarak tanımlıyorlarmı..

  1. akpden once sgk çokmu iyiydi ayricabu beyfendiurunualmadan once azbiraz gezipsorsaydi bircokfirmanin her islemitakipedip urunude ucretsiz verdigini sadece para bankadan cekilecekken cagiriyorlar medikalleryapiyorbunu hep

 2. Öncelikle; herkese selam ve saygılarım dilerim. Sizinle çalışan SSK’lı olarak; bu modern ve hızlı çağda başımdan geçen aşağıdaki mağduriyetimi paylaşmak istiyorum.

  Irsi bir rahatsızlık olarak kendimi bildim bileli bende ve diğer kardeşlerimde “horlama ve uykuda nefes alamama” rahatsızlığı vardı. Ancak son bir yıl bu rahatsızlığım dayanılmayacak aşamaya geldi verimliliğim %90 azaldı, uykudan uyandıktan sonra hiç dinlenmemiş aksine sabaha kadar taş taşımış gibi yorgun kalkıyor ve sürekli şiddetli baş ağrılarım oluyordu. Bu durum üzerine Bursa Gögüs Hastanesi gittim ve doktor bana tedavi olarak auto cpap cihazı reçetesi yazdı.

  25.11.2011 tarihinde rapor ve reçeteye istinaden Bursa SGK ya cihaz için başvurdum cihazın kurumun deposunda hiç olmadığı, anlaşmalı tıbbi cihaz firmasının olmadığını, cihazı hasta olarak bizim almamız gerektiğini, cihaz alım faturasını kuruma teslim halinde kurumun KDV dahil 1404,00 TL iade edeceğini öğrendim.

  Bunun üzerine 24.12.2011 tarihinde Medisam Medikal (Bursa SGK Karşısı) fisher&paykel healtcare marka cihazı 1500,00 TL ye aldım ve 25.12.2011 tarihinde cihazın doktor onayını da aldım.
  Buraya kadar bir sıkıntı yok, sıkıntı ve mağduriyetim bundan sonra başladı.

  26.12.2011 tarihinde Cihaz, fatura, ve diğer belgelerle birlikte Bursa SGK başvurduğum da Kurum memurları bu alım faturasını teslim alamayacaklarını zira kurumun halen eski UBB sistemi üzerinde evrak tesim aldığını, satıcı firmanın (Medisam) bunu bilmesine rağmen yeni UBB üzerinde evrak ve fatura düzenlemesinin yanlış olduğunu söylediler.

  Aynı gün satıı Medisam yetkilileri ile yüzyüze yaptığım görüşmede sağlık bakanlığı tebliği uyarınca bugün itibari ile kendilerinin ve SGK’ nun yeni UBB sistemi kullanmak zorunda olduğunu firma olarak hiç kusurlarının olmadığını, kusurun tebliğe rağmen yeni UBB sitemine geçmeyen SGK olduğunu söylediler.

  O güne kadar ben ne auto cpap cihaz diye birşeyden nede Eski yada yeni yeni UBB sistemi diye birşeyden bilgim vardı.

  Neticede ne medisam firması nede SGK kendilerinde kusur görmüyor kusuru birbirlerine atıyor olan HASTA TÜKETİCİ VATANDAŞ OLAN BANA OLUYORDU. OLAY EY VATANDAŞ NİYE HASTALADIN NİYE CİHAZ ALDIN SEN KUSURLUSUN DURUMUNA GELDİ.

  İŞTE ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’DE HASTANIN ASLINDA AYNI ZAMANDA SUÇLU OLDUĞUNUDA BÖYLECE ÖĞRENDİM.

  Neyse 26.12.2011 tarihinden sonra Medisam ve SGK’ na hergün gidip gelmeye evrakları teslim edip para iade mi almaya çalıştım. Bu arada asıl işimi mesleğimi yapamaz hale geldim art bol bol yol parası harcama zorunda kaldım.

  Nitekim 26.01.2012 tarihinde Medisam firması Eski UBB üzerinde evraklarımı yeniden düzenledi. Ancak SGK bu seferde Garanti belgesinin İthalatcı Firmanın olduğunu, üretici firmanın garanti belgesinin olması gerektiğini, bu nedelnle evrakaları teslim alamyacaklarını söylediler.
  27.01.2012 garanti belgesi eksiği de giderildi ve Nihayet SGK evrakları teslim aldı.Tam bir ohh çekip rahatlamıştım.
  06.01.2012 günü SGK bilgi amaçlı evraklarda bir sorun olup olmadığını öğrenmek için gittim. Ama evraklarımın SGK memuru DR. Yeşim Hnm da olduğunu 10 gündür işleme konulmadığını öğrendim.

  10 gündür evraklarımın bekletilme sebebini sorduğumda ” işlemleri evrak teslim tarihine göre yaptıklarını, hiç bir vatandışın diğerine üstün olmadığını” söyledi. “BENDE 1 AY BOYUNCA HİÇBİR KUSURUM OLMADIĞI HALDE EVRAKLARI TESLİM ALMADIKALRINI PARAMI İADE ETMEDİKLERİNİ VE BU YÜZDEN ÇOK MAĞDUR EDİLDİĞİMİ, DR YEŞİM HANIM’IN BİR AY BOYUNCA BU SORUNLARI SÜREKLİ KONUŞTUĞUMUZU BİLDİĞİNİ SÖYLEDİM” ama heyhat!!! ben kime ne söylüyorum ki; atalarımızın tabiri ile ” KELLÜM KELLÜM LA FENYA”(KONUŞ KONUŞ BOŞUNA) HASTA OLAN VE SUÇLU OLAN BİZİZ…

  ARKADAŞLAR ÖLSEM ARTIK NE HASTANEYE NE SGK YA NE BAŞKA BİRYERE GİTMEM BEN BUNU ÖĞRENDİM. SİZDE DÜŞÜNÜN TAŞININ KENDİ KARARINIZI VERİN…

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE
  HACI ÇETİN

 3. çalışan ssk lıyım. 12.01.2012 tarihinde raporuma istinaden otomatik cpap cihazı aldım ve kuruma faturasını verdim. fatura tutarı 1.500tl sgk nın bana geri ödemesi 1.404 tl olması lazım. ziraat bankasına tc. no ile yatıracakmış. ne zaman nasıl öğrenebilirim?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir