SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Evlenme ödeneği

Evlenme ödeneği

Adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi, evlenme dönemindeki ihtiyacı olan verilen bir para yardımıdır.

Öncelikle evlenme ödeneğinden yararlanabilmeniz için, başvuru esnasında yanınızda bir kaç önemli belge olması gerekmektedir. Aksi taktirde istenen belgeler olmadan başvurduğunuzda, başvurunuzun dikkate alınmayacağını ve cevaplanmayacağını unutmayınız.

Evlenme ödeneği için başvurularınızı yaşadığınız yerdeki İl müdürlüğüne ve ya Sosyal Güvenlik Kurumu başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapabilirsiniz.

Başvuru sırasında yanınızda, size ait yani özel olan Beyan Taahhüt ile Tahsis Talep Belgesi olmalıdır.

Bir işi olmayan ve evlenme ödeneği almak isteyen kişilerin başvurularını Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapması gerekmektedir. Kişilerin başvuru sırasında yanlarında bir iş ile uğraşmadığına dair beyan olması başvurunun dikkat alınmasında yeterli olacaktır.

Evlenme ödeneği’nde de şartlar biraz daha estetik tutulasa da, her isteyen kişi başvuramamakta ve evlenme ödeneğinden yararlanamamaktadır.

Evlenme ödeneğinden belirli bir geliri olmayan bayan adayları ve yetim aylığı ile hayatını sürdüren kişiler yararlanabilmektedir.

Evlenme ödeneğinde verilen miktar, kesin olarak belli değildir. Genellikle evlenme ödeneğinde verilen miktar, kişilerin aldığı yetim aylığı miktarının 2 senelik tutarına denk gelmektedir. Evlenme ödeneği kişilerin işine daha çok yaraması amacı ile kişilere peşin olarak ödenmektedir.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. cedarr
  2. Antonio

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir