SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Evde El Sanatları İle Uğraşan Kadınların Sigortalılığı

Evde El Sanatları İle Uğraşan Kadınların Sigortalılığı

Bir kuruma bağlı kalmadan, genellikle evlerde bayanların el emeği, göz nuru diye adlandırdığı el sanatları ile uğraşan bayanları ilgilendiren sigortadır.

El sanatı ile ilgilenen bayanları kapsamakla beraber, sigorta primi ödeyebilmeleri için bir kaç şart bulunmaktadır.

 

-Bayanlar evde gerçekleştirdiği el sanatları işlerinde yanında bir kişi çalıştırmamakla beraber, ev içerisinde oluşturduğu şeyleri dükkan ortamında satmamalıdır. Bunun yanında endüstriyel alanda olmayıp, günlük hayatta kullanılabilecek kilim, çorap, örtü, halı, çarşaf, dokuma ve dantel ürünleri üretmesi gerekmektedir.

-Ev içerisinde sürdürdüğü el sanatları işinde, sadece kendisi ve ya sadece ev içinde yaşayan kişiler yardımı ile çalışmalıdır.

-Yaptığı el sanatları işinin sürekli yaparak, düzenli olarak kazanç gelmesi gerekmekte ve bu doğrultu da hiç bir işveren ile sözleşme yapmamalıdır.

-Gelir vergisi kapsamında yer alan bir takım şartlara uymalıdır.

 

Bu şartları yerine getiren kişiler, dışarıda bir işverenin yanında çalışmayıp sadece kendi imkanları ile ev ortamında geliştirdiği

işler ile 1 Mart 2011 eskisehir escort tarihi başlangıcı ile sağlık sigorta primlerini kendileri yatırabileceklerdir. Yine bunun yanında sadece sağlık sigortası olmamakla beraber bunun yanında isteklerine göre ölüm, malûllük ve yaşlılık sigortalarına da prim yatırabilmektedirler.

 

Normal dışarıda çalışan kişilerden bağımsız ve daha farklı ortamlar çalıştıkları için yatırılacak primlerinde miktarları farklıdır. Prim miktarları şu şekildedir.

Her sene ufak değişiklikler gösterebilen sigorta primi, 2008 senesinden itibaren başlamış olup, kişinin günlük elde ettiği ortalama paranın 15 katına tekabül etmektedir. Bulunduğumuz 2011 senesinde de bu miktar günlük ortalama kazancın 18 kartı olarak belirlenmiştir.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. hakan
  2. melis
    • Rafael
  3. Döndü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir