Erken Menopoz

Erken Menopoz Belirtileri

Kadınların 40 yaşından önce menopoza girmesi durumuna erken menopoz denmektedir. Her 100 kadından 1’inde erken menopoz gözlemlenmektedir. Erken menopoz birçok sağlık sorununa neden olur. Dolayısıyla hormon tedavisi ile kadının adet görmesi sağlanmalıdır.

Menopoz Belirtileri

Yumurtalıklardaki hücre sayısı zamanla azalmaktadır. Örneğin anne karnındaki bir bebekte ortalama 2 ila 3 milyon yumurta hücresi bulunurken ergenlik döneminde bu sayı 300 bine düşmektedir. 40 yaşında ise yumurta hücresi sayısı sadece 10 bin olacaktır. Kadının doğurganlığı boyunca her ay bu hücrelerin içinden bir tanesi olgunlaşır ve döllenmeye hazır yumurta halini alır. Bir kadın yaşamı boyunca ortalama olarak 400 ila 500 arasında döllenmeye hazır yumurta üretir. Bu yumurtaların kalitesi 40 yaşından sonra düşer.

Tamamen yumurta üretilmemesi durumunda ise menopoz oluşacaktır. Teşhis için kandaki LH, FHS hormonları ile yumurtalıklardaki E2 hormonunun seviyesi ölçülür. Erken menopoz her yaşta görülebilen bir hastalıktır. 17 yaşındaki bir genç kız bile erken menopoza girebilir. Bu durumda regl olmayacak ve buna bağlı olarak da hamile kalamayacaktır. Dolayısıyla erken menopozun tedavisi son derece önemlidir.

Menopoz Tedavisi

Erken menopozun nedenleri arasında yumurtalıkları etkileyen virüslerin sebep oldığı enfeksiyonlar yer almaktadır.  Örneğin kabakulak, yumurtalıklarında enfeksiyon geçirmesine neden olacaktır. Bu nedenle yumurtalıklarda hasar oluşabilir. Bu çeşit enfeksiyona sebep olan hastalıklar arasında su çiçeği, dizanteri, sıtma gibi hastalıklar yer almaktadır. Kanser tedavisi sırasında da erken menopoz görülebilir.

Erken menopoz çeşitli genetik nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Hatta erken menopoza yakalanan kadınlarda genetik nedenlerin oranı %40’tır. Aile ağacında erken menopoza yakalanan kişilerin olduğu kadınlar çocuk sahibi olmak için süreyi uzatmamalıdır. Genetik sebeplerden bazıları ise X kromozomundaki bozukluklar, Turner sendromu ve aromataz sayılabilir.

Menopoz Nedir

Yumurtalık yetmezliği yaşayan bazı kadınlarda çeşitli antikorlar sentezlenir. Bu nedenle de yumurtalıklar hasar görebilmektedirler. Bu kısım hastalarda çeşitli kan hastalıkları, diabet, romatizma, tiroid, böbreküstü bezlerinde görülen çeşitli rahatsızlıklar ve paratiroid görülebilir.

Erken menopoz tedavi edilmediğinde kemik erimesi görülebilir. Ayrıca menopoz belirtileri de can sıkıcı olacaktır. Hastalığın tedavisinde çeşitli hormon ilaçları kullanılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her 10 hastadan 1’inde zamanla düzelme görülmektedir. Hasta hamile kalmak istiyorsa bu durumda kandaki LH ve FHS oranına göre özel bir tedavi uygulanır. Hastanın hamile kalması durumunda, hastaya verilen bu hormonlar hamilelik üzerinde herhangi bir olumsuz etki yapmayacaktır.

Menopoz Süresi

Çeşitli genetik nedenlerle hiç regl olmamış kadınlarda sadece hormon tedavisi uygulanır. Bu tür hastalar eğer hamile kalmak istiyorlarsa yumurta bağışından yararlanabilirler. Erken menopoz sadece gebe kalmayı önlemeyecek aynı zamanda bazı hastalıkları da beraberinde ge tirecektir. Erken menopoza giren hastalarda kemik erimesi riski artar. Kalp hastalıklarına yakalanma oranı da yükselir. Bu nedenlere bağlı olarak da kişinin yaşam süresi kısalabilir. Bu nedenle ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi gerektirir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir