Erken doğum yüzde 75 azaltılabilir

 

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve  Doğum Uzmanı Doç. Dr. Arda Lembet, bebek ölüm nedenleri arasında ikinci sırada  yer alan ”erken doğum”un, eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarıyla yüzde 75  azaltılabileceğini söyledi.
 
Doç Dr. Lembet, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin yüzde 12’lik erken  doğum oranıyla dünyada 56’ıncı sırada olduğunu ifade etti.
 
Erken doğumun bebek ölümlerinde önemli bir etken olduğuna dikkati çeken  Lembet, spastikliğin yüzde 50’sinin, çocukluk çağı körlüklerinin de yüzde 30’unun  erken doğuma bağlı geliştiğini belirtti.
 
Arda Lembet, ”Erken doğum risk faktörleri, korunma, tahmin ve tedavi  yolları hakkında bilinçlendirme ve eğitim ile yüzde 75 oranında azaltılabilir”  dedi.
         
-Erken doğan sosyal uyum zorluğu çekebilir-
Erken doğan çocukların okul başarısında düşüklük gözlenebildiğini  ve  sosyal uyum bozuklukları yaşayabildiğini vurgulayan Lembet, çocukluk çağındaki  nörolojik sorunların yarısının da erken doğuma bağlı geliştiğini bildirdi.
 
Rahim içinde veya dışında gelişen enfeksiyonların, birden fazla çocuğa  gebe olunmasının, rahimdeki yapısal bozuklukların, rahim içindeki kanamaların ve  genetik etkenlerin erken doğuma yol açabildiğini anlatan Doç. Dr. Lembet, annenin  17 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük olmasının da riski artırdığını  kaydetti.
         
-”Tahmin etmek zor ama imkansız değil”-
”Erken doğumu tahmin etmek zor ama imkansız değil” ifadesini kullanan  Lembet, bu alanda ”erken doğum tahmin, tedavi ve korunma” programları  uygulandığını kaydetti.
 
Doç.Dr. Lembet, bu özel takip programlarında yaş, doğum sayısı, önceki  gebelik öyküsü, sigara kullanımı, beslenme, mevcut gebelik, rahim ağzı açıklığı  ile ultrasonografik bulguların dikkate alındığını bildirdi.
 
Erken doğum yapan annelerin yarısının geçmişinde erken doğum riski  doğuracak bulgu olmadığına dikkati çeken Lembet, bu nedenle gebelik süresince  yapılacak düzenli kontrollerin büyük önem taşıdığını kaydetti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir