Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri Nelerdir

Evli çiftlerin hemen hemen hepsi evliliklerini en az bir ya da birkaç tane bebek ile taçlandırmak isteseler de bazıları için sağlık problemleri bu isteklerini yerine getirmelerine izin vermemektedir. Özellikle son dönemlerin artan sorunlarından olan kısırlık, çiftlerin bebek sahibi olma şanslarını ellerinden alıyor. Bazen geçici bazen de kalıcı sebeplerden kaynaklanan kısırlığın erkeklerdeki nedenleri hakkında bilgilenmek için doğru adrestesiniz.

Kısırlık günümüzde gitgide artan bir sorun haline geldi. Evli çiftler bebek sahibi olmak için uzmana başvurduklarında hiç beklemedikleri bir sürpriz olan kısırlıkla sık karşılaşıyorlar. Kısırlığın ortadan kaldırılması için uzmanlar önce altta yatan sebebi araştırıyor.

Daha önce sizlere kadınlarda kısırlık nedenleri hakkında detaylı bilgi vermiştik, şimdi ise erkeklerde kısırlığın nedenlerini inceleyim.

Erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri başında sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık geliyor. Erkeklerdeki sperm azlığı döllenmeni gerçekleşmesi için yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra spermlerin hareket azlığı da döllenmede sorun yaşanmasına sebep oluyor. Bu iki sorun bazen tek başına bazen de aynı anda görülebiliyor. Bu sorunda birde hücrelerin kümelenmeleri gibi nedenlerde eşlik edebiliyor.

Sperm sayısını ve spermlerin kalitesini bazen enfeksiyon hastalıkları, hormonal eksiklikler, antikorlar, varikosel gibi sağlık sorunları bozabiliyor. Bunların yanı sıra sorunun kaynağı genetik faktörlerde olabiliyor. Ayrıca erkeklerin yaşam şartları çalışma ortamındaki uçucu gazlar (boya, mobilya, akü sanayi), radyasyona maruz kalma ve bazı kanser tedavileri de spermleri etkilemektedir.

Sperm kanallarındaki tıkanıklıkta kısırlık nedenidir. Bu sorun bazı erkeklerde doğuştan meydana gelirken bazılarında da enfeksiyonlar veya geçirdikleri bir ameliyatın yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor. Sertleşme problemleri veya erken boşalmada erkeklerde kısırlık nedenleri arasında sayılabilir sorunlardır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir