SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Erkek Kısırlığı Ve Tüp Bebek İlişkisi

Erkek Kısırlığı Ve Tüp Bebek İlişkisi

Öncelikle çoğu kişinin bilmediği kısırlık sorunu iki temel sebebe dayanır. Bunlardna biri erkek digeri kadın kısırlığıdır. Kısır denince Türk milletinde nedense sadece erkekte sorun varmış gibi geliyor.

Erkek kısırlığı denince akla gelen sorun spermlerle alakadar olacaktır. Tabi bu spermin yeterli düzeyde olması gerekiyor. Ama sperm sayınız az ise hatta bir adet bile geliyorsa bunun için tüp bebek tedavisine başvurabilirsiniz.

Tüp bebek yöntemi kısırlığın bir çok türünde önerilmekle beraber işe yaramaktadır.  Kısaca bahsedersek labaratuvar ortamında birleştirilen yumurta ve sperm hücreleri dölleniyor. Ve daha sonra o döllenen hücreler embriyoya dönüşüyor. Bu embriyolardan biri yada ikisi annenin rahmine yerleştiriliyor. Daha sonra hamilelik gerçekleşiyor ve gerisini hepimiz biliyoruz zaten.

Erkekte meydana gelen kısırlığın nedenlerinden bazıları şunlardır :

Sperm : Erkek kısırlığında en çok yaygın nedenlerden biri sperm azlığı çokluğu yada hiç olmamasıdır. Sperm kendi için 3-4 gruba ayrılabiliyor. Bunlardan bazıları düşük sperm sayısı, hareketsiz sperm, anormal sperm gibi..

Testisler : Testislerin görevi sperm üretmek ve onları depolamaktır. Testisler zarar görürse meni nin kalitesi düşer.

•    Testislerde oluşan enfeksiyonlar
•    Testis kanseri
•    Testislere uygulanan ameliyatlar
•    Doğuştan gelen sorunlar
•    İnmemiş testis
•    Testislerde oluşan yaralanmalar
•    Testislerde oluşan kitleler

Üstte saydığımız durumlar meninin kalitesinin düşmesinde meydana gelecek durumları kapsıyor.

 

Vasektomi: Meni kanalında yapılan ameliyata deniyor. Spermin meninin içine gitmesini engellemek amacıyla yapılıyor. Doğal olarak kısırlığa yol açıyor.
Ejakülasyon sorunları. Boşalmayla ilgili sorunlar da bebek sahibi olmanın önünde engel. Erken boşalma, geriye boşalma en yaygın türleri.
Hipogonadizm. Sperm üretiminde temel olan erkeklik hormonu testosteron üretilemiyor.

İlaçlar ve alkol : Çeşitli ilaçların kullanılması veya çeşitli ameliyatlar sonucu da sperm sayısında azalmaya dolayısıyla tüp bebeğe itmeye başlıyor. Alkol ise zaten herşeye zararı var.

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir