Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

ÇAĞIN YAYGIN VE ÖNEMLİ BİR HASTALIĞI EPİLEPSİ

     Çağın önemli ve yaygın hastalıklarından birisidir epilepsi. Halk arasında sara olarak bilinen hastalığın ilacı, tedavisi bulunsa da teşhisi oldukça zor. Dünya üzerinde her yüz kişiden birinde görülmekte olan epilepsi, ülkemizde de oldukça yaygın. Epilepsi olarak da bilinen sara beyindeki anormal elektriksel boşalımın bir sonucu olarak nöbetler halinde ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Sara nöbetleri ise, aniden başlayarak sona erer ve vücutta havale gibi genel kasılmalara ve bilinç bozukluklarına yol açmaktadır. Beyindeki sinir hücrelerinin bulundukları yere göre farklı belirtiler görülebilmektedir. Epilepsi oluşumu için genelde kesin bir sebep bulunmamakla birlikte, epilepsinin sık rastlanılan sebepleri arasında doğuştan ya da doğum sırasında olan beyin hasarları, beyin yaralanmaları, beyin damarlarındaki hastalıklar, beyin tümörleri, alkol ve madde kullanımı gibi durumlar bulunmaktadır.

EPİLEPSİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

      Epilepsi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı nöbetlerden önce bir korku hissi gibi olağandışı algılamalar ortaya çıkarken, bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir, bazen ağzı köpürebilir. Genellikle, bilinç kaybı, bayılma, titreme, uzaklara dalma, nefes darlığı, aşırı tükürük salgılanması, idrar kaçırma, hareketleri kontrol edememe, kriz sonrası şaşkınlık ve uyku hâlinin yanı sıra korkudur. Epilepsi, mutlaka doktora başvurulması ve doktorun gerekli gördüğü sürece kontrol altında kalınması gereken bir rahatsızlıktır.

       Epilepsi tedavisi, yaşam boyu sürebileceği gibi, bazı kişilerde belli bir yaştan sonra nöbetler ortadan kalktığından tedavi de bitirilebilir. Epilepside kullanılan tedavi, ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar beynin aşırı uyarılmasını engeller. Fakat ilaç tedavisiyle hastalık tamamen ortadan kaldırılamıyor, yalnızca oluşabilecek nöbetlerin önüne geçilmiş olmaktadır. İlaçların düzenli ve belirlenen dozda alınmasına dikkat etmek gerekir. Epilepsi nöbeti geçiren kişinin yanında öncelikle sakin olunmalı, sıkı giysilerini gevşetilmelidir. Sabit ve rahat olacak bir şekilde hastayı bir tarafa yatırıp, tükürdüğünün dışarı akması sağlanmalı, nöbet geçiren birinin asla ağzına bir şey sokmaya ve koymaya çalışılmamalıdır. Çene ile ilgili zorlayıcı hareketler oldukça zararlıdır. Epilepsi hastaları, düzenli ve dengeli beslenmelidir. Vücut hareketlerini azaltıcı aktivitelerle uzun süreli ilgilenmemeliler, alkollü, asitli, kafeinli içeceklerden uzak durmalıdırlar. Aşırı derece yorulmamaya özen göstermeliler, uykusuz kalmamalıdırlar. Motorlu araç kullanımı, yüzme gibi faaliyetlerde bulunmamalılar, ilaçlar düzenli olarak her gün aynı saatte alınmalıdır.

      Epilepsi hastaları ayrıca sinir, stres, aşırı üzüntü, aşırı heyecan ve korkudan uzak durmalıdırlar. Ailelerin epilepsili çocuklarına yaklaşımı, çocukların geleceği açısından büyük önem taşıdığından dolayı yaklaşım normal çocuklardan farklı olmamalı, fazla hassasiyet ya da olumsuz yaklaşım çocuğu ergenlik döneminde hırçınlaştırabilir. Aileler çocuklarına her zaman destek olmalı ancak üstüne çok fazla da düşmemelidirler. Ebeveynler yine çocuklarının rahatsızlığı için kendilerini suçlamamalı ve hastalık konusunda en iyi şekilde bilinçlenerek, çocuklarına bu doğrultuda davranmalıdırlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir