EPDK Hakkında

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK); 2001 tarihinde enerji amaçlı kullanılan doğalgaz , petrol, LPG ile ilgili  piyasaların işleyişi ve düzenlenmesi amaçlı kurulan bir kuruluştur. Bu kurum tarafsız bir otoritedir.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) 2001 yılında elektrik piyasasını düzenlemek ve denetlemek amacıyla Yusuf Günay tarafından kurulmuştur. EPDK’nın bünyesine daha sonra doğalgaz , petrol ve LPG piyasalarının düzenleme ve denetleme görevi verilmiştir. Kurucu Başkan sıfatıyla 19 Kasım 2007’ye kurumu yöneten Yusuf Günay görev süresinin dolması sebebiyle görevini dönemin Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş’a bırakmıştır. Hasan Köktaş o tarihten beri EPDK’nin başkanlığını yürütmektedir.

EPDK Lisans

EPDK bağımsız bir kurul olması sebebiyle hükümetlerlerin emri altında değildir. Bu durum piyasadaki rekabet ve fiyatlandırmalarda adaleti sağlamakta önemlidir. Uğruna nice devasa savaşların çıktığı enerji sektörünün dünyadaki önemine baktığımızda bu durum elzem olduğunu görmek mümkündür.

EPDK Kanunu

EPDK kamuoyunda genelde akaryakıta , doğalgaza , elektriğe yapılan zamlarla tanınmaktadır. Zamların arkasında bu kurumun olduğu aşikar olsa da yine içinde barındırdığı enerji sektörünün kusursuz bir şekilde devamını sağlamasını da yine bu kurum sağlar. Yine serbest piyasada hizmet veren büyük dağıtım şirketlerinin denetimini yapan , bayilik lisanslarını veren ve uluslar arası piyasada çok güçlü olan bu çok uluslu enerji firmalarını bir anlamda hizaya getiren kurum yine EPDK’dır. Yani EPDK bize sürekli zam yapan bir kurum olması dışında trilyar dolarlar dönen bir sektörde asayişi sağlama ve akaryakıt kaçakçılığının önüne geçme anlamında önemli hizmetler vermektedir.

 EPDK Yönetmelikler

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na yönetim anlamında baktığımızda Başkanlık ve Başkan Yardımcılıklarına bağlı olan dört hizmet biriminin mevcut olduğunu görüyoruz.Bunlardan birincisi  Ana Hizmet Birimleri’dir. Bünyesinde Elektrik Piyasası Daire Başkanlığı , Doğalgaz Piyasası Dairesi Başkanlığı , Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Daire Başkanlığı , Petrol Piyasası Daire Başkanlığı , Denetim Dairesi Başkanlığı , Kamulaştırma Dairesi Başkanlığı , Tarifeler Dairesi Başkanlığı gibi kurumları barındırır.

 EPDK Tarifeler

İkinci birim Danışma Hizmetleri Birimi’dir. Bu birim bünyesinde Hukuk Dairesi Başkanlığı , Başkan Danışmanlığı , Basın Müşavirliği gibi kurumları barındırır.Üçüncü birim Yardımcı Hizmetler Birimi’dir. Bu birim bünyesinde İnsan Kaynakları ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı , Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı , Kurul Hizmetleri Müdürlüğü ve Başkanlık Özel Kalem Müdürlüğü gibi kurumları barındırır.

EPDK İletişim

 

Dördüncü birim ise İrtibat Büroları’dır. Kurumun iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

 

Adres:İşçi Blokları Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi (Eski 1483 Cd.) No:51/C

06530 Yüzüncüyıl/Çankaya/ANKARA

Telefon: (0312) 201 40 01

Faks: (0312) 201 40 50

İnternet Adresi:   : http://www.epdk.gov.tr

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir