Engelli Hakları

Engelli Hakları Nelerdir

Engelli hakları ile birlikte bilmek istediklerinizi anlatabilmek adına bu yazıyı hazırlamış bulunmaktayız. Öncelikle engelli hakları bilinmesi gereken bir çok detayı da içinde barındırmaktadır. Engelli hakları ile birlikte bir çok yararlanması gereken durumlar bulunmakta olup bu durumlar özellikle devlet tarafından hazırlanmakta ve bu haklar sunulmaktadır. Bu haklar içinde yer alan özür oranı % 40 ın üstünde ise o halde engelli maaşı bağlanarak kişinin mağduriyeti çözülebilir ve istediği bir çok rahatlığı sağlayabilirler.

Zihinsel Engelli Hakları

Kişilerin engel durumun ne kadar olduğu bu bağlamda önemli. Daha az ve daha fazla olması durumlarında özellikle devlet tarafından bir çok yardım alınması sağlanmaktadır. Tabiki bu özürlü maaşı için gerekli sağlık raporu ve gerekli evrakların hazırlanması ve teslim edilmesi geçerli kılınması ve onaylanması için çok önemlidir. Kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve huzurlu yaşamaları çok önemlidir. Yarı engelli kişilere iş istihdamı sağlanması ayrıca çok önemlidir. Devlet tarafından bu konulara daha çok el atılması ve daha çok ilgilenilmesi önemli bir detay olmakla birlikte en çok engel durumuna göre engelli hakları sağlanmaktadır.

Engelli Hakları 2012

Engelli hakları ile birlikte bir çok yararlandıkları durum var aslında % 40 türk hava yollarından bu bağlamda indirimli olarak yararlanabilirler. Şehirlerarası yolculuklarda % 50 indirim uygulaması sağlanmakta olup 2006 da bu kanun çıkmış ve yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren birçok yarar sağlanmakta olup kişilere tanınan bu haklar ile birlikte birazda olsa rahat edebilir ve haklarınızdan yararlanabilirsiniz. Devlet demir yollarından % 20 indirimle yararlanabilirsiniz. Eğer yarım engel durumunuz var ise tren kullanabilir ve şehir içi taşımacılığından yararlanabilirsiniz.

Yeni Engelli Hakları

Özel h sürücü belgeli araçları kullanabilirsiniz. H belgeli özel engelli sürücü belgesi ile birlikte araç kullanabilirsiniz. Ayrıca engelli kişiler kendi işlerini kurmak isterlerse bu durumda da vergi indiriminden yararlanmaktadırlar. Vergi indiriminden yararlanıyor olmaları da ayrıca yapılan bir yardımdır.

Özürlü Maaşı

Böylelikle engelli hakları internette de fazlası ile bulunmakta olup kolaylıkla kontrol edebilir ve istediğiniz bir çok bilgiyi de bulabilirsiniz. Bu bilgiler sizler için önemli olup kişiler tarafından bilinmesi gereken durumlardır. Özel olarak engelli hakları ile birlikte internet üzerinden ücretsiz dosya indirebilir ve ücretsiz olarak da bu bilgileri okuyabilirsiniz. Bu bilgileri okuyabilmeniz durumunda bilmediğiniz birçok bilgiyi de kolaylıkla öğrenebilir ve engelli hakları ile birlikte bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir çok bilgi durumunda sizde engelli olarak % kaç engel durumunuz olduğuna göre bu yardımlardan yararlanabilirsiniz

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

4 yorum

  1. 21 aylık %98 engelli bebeğim var.evde bakım ücretine başvurdurk görevli1200 den fazla alırsan alamazsın dedi.fazla alıyorum ne yapmam gerekiyor almam için

  2. bende sakatım YÜZDE 56TI raporum var işten ayrılalı 7 ay oldu sakat maşına baglana bilirmiyim

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir