En şifalı haber!

Grip ve soğukalgınlığının en yaygın görüldüğü günler geldi. Hastalığa yenilmemek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına çaresiz değiliz. İşte griple savaşta yardım alabileceğimiz bitkiler…

Burnunuz akmaya başladı, vücudunuz kırılıyor. Bugünlerde çoğumuzun yaşadığı sorunlar bunlar… Türk Fitoterapi Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Afrika Sardunyası kökünden elde edilmiş standart ekstrakttan (çözelti) üretilmiş ilacın solüsyonunu kullanmaya başladığınızda, belirtilerin gerilediğini göreceksiniz “diyor.

Sezik, en önemli olanın, belirtiler azalınca veya geçince ilacın kesilmemesi, en az 1 hafta daha devam edilmesi olduğunu söylüyor. Afrika sardunyası kökünün bağışıklık sistemine pozitif etkileri olduğunu belirten çalışmalar da bulunuyor. Kullanımda devamlılık, belirtilerin geri dönmesini önlediği gibi bağışıklık sistemine olan etkisi de önem taşıyor. Prof. Dr. Sezik, Avrupa İlaç Kurumu’ nun, bu bitkinin soğuk algınlığı belirtilerini giderici olarak kullanılabileceğini kabul ederek, geleneksel bitkisel tıbbi ürün olarak sınıflandırdığını söylüyor.

 İşte her derde deva kış çayı tarifi

“Her boğaz ağrısında hemen sentetik maddelerden hazırlanan gargaralardan kullanmayın” diyen Prof. Dr. Ekrem Sezik, gargaranın adaçayı ile hazırlanması gerektiğini söylüyor. İşte kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal bir gargara tarifi:

Porselen bir kupaya 1 poşet adaçayı koyun ve üzerine kaynar su ilave edip 10 dakika kadar bekletin. Hazırladığınız bu sıvı ile günde 5 – 6 defa gargara yapını. Her defasında taze hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Hazırladığınız gargaranın boğazınızın ağrı ve yanmasına iyi geleceğini göreceksiniz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, sarmaşıktan elde edilen özütten hazırlanan şurupların, iyi birer göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olduğunu gösteriyor. Bu sorunda, her şeyden önce bol sıvı alınması gerekiyor ve bu sıvı alımının; ıhlamur, adaçayı gibi bitkisel çaylarla yapılması öneriliyor. Bu şekilde hem soğuk algınlığının belirtileri azalıyor hem terleme sağlanıyor hem de hasta rahatlatılmış oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili ürünün ekinaseya (ekinezya) olduğu belirtiliyor. Bu bitkinin toprak üstü kısımlarının sıkılması ile elde edilen usareden, damla şeklinde bitkisel ilaç elde etmek mümkün görülüyor.

“Bitkinin en etkili formu budur ” diyen Prof. Dr. Ekrem Sezik, sonbaharda damla ile yapılacak 3 – 4 haftalık kürlerin, bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinin gösterildiğini söylüyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar ekinaseyanın enfeksiyonun başlangıcında kullanılması halinde, belirtilerin hafiflediğini ve enfeksiyon süresinin kısaldığını gösteriyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir