En sağlıklı zayıflama hikayesi!

20 ay önce Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Gül Kepekçi’ye başvuran Songül Akınç, sağlıklı bir şekilde 126 kilodan 68 kiloya düştü.

Diyetisyen Kepekçi, “Obezite ile ilgili vücudun büyümesi, dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna yeterli ve dengeli beslenme denir. Herkesin kendi boy ölçüsü ve yaşına göre ideal bir kilosu vardır. Kişi bu ideal kiloda kalabilmek için ‘onu yeme-bunu yeme şeklinde engeller koyma’ yerine vücudunun yaktığı miktar kadar kalori alacak şekilde çeşitli besinlerle kalori ihtiyacını karşılamalıdır” dedi.

Vücuda harcadığından fazla kalori alınırsa, yağlanmaların başlayacağını belirten Kepekçi, “Bu şekilde obezite meydana gelmiş olur. Obezite ile mücadele için kararında yemeli ve yediğini hareket ile yakmalı” diye konuştu. 20 ay içerisinde 126 kilodan 68 kiloya inmesinde büyük pay sahibi olduğu hastası Songül Akınç hakkında da konuşan Kepekçi, “Songül Hanım ile 20 ay önce ilk tanıştığımızda 126 kiloydu. Kolesterolü sınırdaydı ve normali 100 olan açlık kan şekeri 120 civarındaydı. Yaptığımız program ile birlikte ilk ay 8 kilo, ilk 6 ayda ise 35 kilo verdi. Ayrıca her gün diyetine ilave olarak spor da yaptı. Spor sayesinde verilen kilo yağdan eksilir ve böylece kaslar muhafaza edilir. Songül Hanım verdiği 58 kilonun 48’ini yağdan kaybetti” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı bir diyetin kriterleriyle ilgili açıklamalar yapan Kepekçi, “İyi bir diyet, et ve hayvansal gıdalar, süt ve türevleri, sebze meyve grubu ve tahılların oluşturduğu tüm besin gruplarını içermeli, tüm besinlerden dengeli olarak alınmalı. Bununla birlikte zararlı ve fazla karbonhidratlı besinleri az tüketmeliyiz. Su zayıflatır kanısı ise dengeli beslenme olmadığı taktirde işe yaramaz. Yemeğe başlanmadan evvel mutlaka su içilmeli. Günde ortalama 2 litre su tüketilmesini öneriyoruz. Ayrıca diyet kişinin sevdiği besinlerle yapılmalı. Diyet hasta için zorlama halinde yapılmamalı” diyerek sözlerini tamamladı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir