SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

En çok Vitamin Bulunduran Besinler Nelerdir?

En çok Vitamin Bulunduran Besinler Nelerdir?

En çok tükettigimiz besinler biz istesekte istemesekte az çok sağlık durumumuzu belirlemede yardımcı olur. Sıklıkla yediğimiz meyveler, sebzeler yağsız ve proteinsiz besinler yememiz gerekse bile bize esas gerekli olan besinleri yani içinde bolca protein, vitamin bulunduran besinleri yememiz çok daha önemlidir.

Şimdi En çok vitamin bulunduran besinleri sıralayalım:

Kara Lahana :

Rahim ağzı kanseri ve gögüs kanseri gibi rahatsızlıkların önüne geçen kara lahana yı bolca tüketmemiz gereklidir.

Pazı :
Yemek borusu Kanserini önleyici etkisi bulunan pazının  K vitamini açısından bolca zengin olduğu söylenmektedir. Ayrıca kemikler içinde gerekli olan pazıyı bolca tüketmeliyiz.

Somon

D vitamini bulunduran somon bol miktarda selenyum, magnezyum ve fosfor içerir. Doğmuş yağ oranı ve kalorisi düşük olup bol bol alınmalıdır.

Ton Balığı

B6 vitamini bakımından zengin olan ton balığı protein,selenyum ve fosfor içerir. Yüksek kolestrolün önüne geçen ton balığı omega-3 yağ asiti içerir

Çilek

Bol miktarda C vitamini içeren çilek aynı zamanda K,B2,B5,B6 vitaminlerini bulundurur. Diyet lifi, potasyum ve iyot gibi temel besinleri içeren çilek eklem iltihabına da iyi gelmektedir.

Ayçiçeği

E vitamini içeren ayçiçeği de astımı engelleyici yönü vardır. Magnezyum ve selenyum açısından da oldukça zengindir.

Dana Ciğeri

B2 vitamini içeren dana cigerinde de bol miktarda vitamin vardır.  Ayrıca çok yüksek miktarda selenyum çinko ve fosfor içerir.

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir