En acı tesadüf!

Organ bağışı çalışmalarıyla yüzlerce kişinin hayatını kurtaran ve kendiside 11 yıl önce böbrek nakli ile hayata tutunan Aydın Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan, yıllardır mücadelesini verdiği organ bağışının kurbanı oldu. Birçok başarı ödülü sahibi olan Oğan, böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle uzun yıllardır tedavi gören ve 2001 yılında gerçekleşen böbrek nakli ile yeniden hayata tutunan Aydın Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan (51), rahatsızlığının nüksetmesi sonucu Aydın Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Serviste rutin tedavisi süren Oğan, durumu ağırlaşınca önceki gün Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Oğan, doktorların tüm müdahalelerine rağmen dün gece saat 23.30 sıralarında hayatını kaybetti.

Ani ölüm haberi Aydın’da büyük üzüntüye neden olan Oğan’ın cenazesi, bugün memleketi Manisa’nın Salihli ilçesinde toprağa verilecek.

Oğan’ın ölümü nedeniyle büyük bir üzüntü yaşadıklarını ifade eden Aydın Devler Hastanesi Başhekimi Dr. Niyazi Kocakaplan, “Meslektaşımız 2004 yılından bu yana yürüttüğü Aydın Devlet Hastanesi Organ Bağışı Koordinatörlüğü görevinde bir çok ödüle layık görülmüştü. Organ Nakil Hizmetlerinde eğitim ve nakil aşamalarında başarıları bulunan Oğan, 2005 yılında Aydın Organ Nakli İl Koordinatörü olmuştu. Meslektaşımız Genel Cerrahi Uzmanlığının yanında bu görevi de başarıyla yürütüyordu” dedi.

Kendiside böbrek yetmezliği nedeniyle 2001 yılında geçirdiği organ nakli operasyonuyla hayata tutan Aydın Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan, son olarak organ bağışı konusunda ilk sıralarda yer almasına rağmen organ nakli ameliyatı yapılmayan Aydın’da ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde bu ameliyatların gerçekleşmesi için çaba harcıyordu.

Organ bağışı beklediği günleri hatırlayarak organ bağışını artırmak için daha çok çalıştığını ifade eden Oğan; şu sözlerle organ bağışının önemine dikkat çekmişti:

“Yaşadığım acı tecrübe nedeniyle organ bekleyen hastaların penceresinden hayata bakabiliyorum. Özveri ile yaptığımız çalışmaların sonuçlarını tam olarak alabilmek, olayda emeği geçen tüm ekibin motive olabilmesi ve en önemlisi de organ bağışının artabilmesi için organ naklinin Aydın’da da yapılması gerektiğini düşünüyorum. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinin organ nakil ameliyatlarına başlaması ile Aydın’da organ bağışı yapanların sayısının Avrupa rakamları ile yarışır hale gelebileceğine inanıyorum”

Organ bağılı konusunda Türkiye’de milyon nüfus başına yüzde 2,2 kadavra donör bulunurken Aydın’da bu rakamının 8’e çıkarılmasında büyük payı olan Dr. Mehmet Nuri Oğan, Aydın Devlet Hastanesi’nin organ nakli yapılmayan hastaneler arasında kadavra donör temininde birinci olması sağlamıştı.
199 bin nüfuslu bir Aydın’ın Ankara, İstanbul gibi çok nüfuslu şehirlerdeki hastaneleri geride bırakarak başarıyı yakalamasına katkı sağlayan Oğan, dünyada görüşülen her 100 hasta yakınından 40’ını ikna edilebilirken; Aydın’da bu rakamı yüzde 80’lere taşımıştı.

08 Şubat 1961 tarihinde Manisa’nın Salihli ilçesinde doğan Mehmet Nuri Oğan, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olarak mesleğe başladı. 2004 yılında Aydın Devlet Hastanesi Organ Bağışı Koordinatörü olarak göreve başlayan Oğan, elde ettiği başılar ve aldığı ödüllerin ardından 26 Mart 2005 tarihinde Aydın Organ Nakli İl Koordinatörlüğü görevine getirildi. Oğan; Genel Cerrahi Uzmanlığının yanında bu görevi de başarıyla yürütüyordu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir