Emzirme Ödeneği

Emzirme ödeneği, kimlere verilmektedir?

 

Emzirme ödeneği, bayanların yeni dünyaya gelen çocukları emzirmesinden dolayı aldıkları bir maddi destekdir.

Ülkemizde emzirme ödemeği, her kişiye verilmemekle beraber, emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için kişilerden bir takım şartlar istenmektedir.

Bayanın eşi sigortalı ancak, karısının sigorta güvencesi olmadığından dolayı bayan emzirme ödeneği alabildiği gibi

tek başına çalışan ancak sigortası olmayanlarda bu ödenekten yararlanabilmekteler. Yine bunun yanında bu ödenekten bağımsız şekilde iş hayatını sürdüren

ve hizmet akdi olan sigortalı bayanlarda yararlanabiliyor.

 

Emzirme ödeneğini alabilmek için istenen şartlar şu şekildedir;

 

Bayanın sigortalı olması ve ya, bayanın sağlık güvencesi olmayıpta, eşinin sigortası olduğu takdirde şartlar değişiklik gösterebilmektedir.

-Hizmet akdine sahip olan bayanların yararlanabilmesi için, çocuğunu dünyaya getirdiği dönemden önceki bir sene içerisinde en az 4 aylık primini yatırmış olması gerekmektedir.

-Yine iş hayatına atılmış bayanlarda da, hizmet akdinde olduğu gibi doğumdan önceki bir sene içerisinde 4 aylık primini yatırmış olması istenmektedir.

-Emzirme ödeneği istendiği için, dünyaya gelen bebek yaşıyor olmalıdır.

 

Bu emzirme ödeneğinden faydalanan kişilerin, bu süre içerisinde sağlık güvencesi biter ise, bundan sonraki 300 günlük süreçte de farklı şartlar isteniyor. Tekrar emzirme ödeneği alınmak istenir ise, bir önceki bebeğin dünyaya geldiği tarihten sonraki dönemde en az 4 aylık sağlık priminin yatırılmış olması gerekiyor.

 

Emzirme ödeneğinde kişilere verilecek ücret genellikle standart olmak ile beraber, her sene ufak yükselmeler gösterebilmektedir.

 

2011 sene dahilinde emzirme ödeneği alma hakkı kazanan kişilerin, alacağı miktar 80 lira olarak belirlenmiştir. Bu ücret sene sene değişebilmektedir.

 

Emzirme ödeneği almaya hak kazanan kişiler, yaşadığı yerdeki ilk sağlık müdürlüğüne başvurarak, emzirme ödeneğini alabilmektedir. Başvuru sırasında yanınızda doğum raporu ile talep dilekçesi olması gerekmektedir. Aksi taktirde emzirme ödeneğini alamadığınız gibi, işleriniz bir süre aksayabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. Bu Para Nereye Ve Kaç Gün İçerisinde Yatıyor? Ve Yatan Paradan Haberdar Olmanın Yolları Nelerdir?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir