Emekli Sandığı Sorgulama

Emekli Sandığı Maaş Sorgulama

Ülkemizde her insan çalışarak bir şekilde hayatını kazanır. Yıllarca kimisi kendi mesleğini yapar, kimisi kendisine bir iş kurar, kimisi başka şahıslara ait iş yerlerinde çalışırken, kimisi de bitirdiği üniversite sonrası kendi mesleği ile ilgili işlerle uğraşır ve onunla alakalı yerlerde çalışıp kendi işini kurabilir. Sonuçta yıllarca çalıştıktan sonra emekli olur.

Emekli Sandığı Hizmet Dökümü

Ülkemizde son düzenlemelerle birlikte emeklilik yaşı erkeklerde 60, kadınlarda ise 58 olarak belirlenmiştir. Emeklilik belirlenen yaşlara kadar çalışıp daha sonra isteğe bağlı olarak çalışmayı bırakmaktır. İsteyen vatandaşlar bu yaşlardan sonra da çalışmaya devam edebilir. Bu şahısların tercihine bırakılmıştır. Ülkemizde an itibariyle Ssk, Bağkur ve Emekli Sandığı olmak üzere 3 ayrı Maliye Bakanlığı’na bağlı kurum bulunmaktadır. Çalışılan kurum tarafından ödenen aylık sigorta sayesinde insanlar yaşlarını doldurduğunda emekli olup çalışmadan maaş alma hakkına sahip oluyorlar.

Emekli Sandığı Maaşı

Bu sayede emekliliklerini daha mutlu ve daha rahat çalışmadan dinlenerek geçirmeleri düşünülüyor. Maalesef ki bu ülkemizde pek mümkün olmayabiliyor. Çünkü ortalama ömür de neredeyse emeklilik yaşı ile aynı yaşlara denk gelmektedir. Memur emeklisi emekli maaşını Emekli Sandığından almaktadır. Memur emeklisinin yanı sıra yine memur olup malulen emekli olan kişiler de yine maaşlarını Emekli Sandığından alacaktır. 1950 yılı itibariyle bu uygulama ülkemizde yürürlüğü girmiş olup o günden beri uygulanmaya devam etmektedir.

Emekli Sandığı Sicil No

Eğer herhangi bir iş kazası sonucu maluliyet durumu varsa doktorlar tarafından verilecek raporlar doğrultusunda emekli maaşı çalışamaz raporu verilmesi durumunda o tarihten itibaren bağlanmaktadır. Eğer durum ölüm ile sonuçlanmışsa maaş bu seferde sağ kalan varsa eşe yoksa çocuklara bağlanmaktadır. Emekli maaşı sorgulama işlemlerini devletin artık vatandaşla olan tüm bağlantılarını gerçekleştirdiği e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilinmektedir. E-devlet bağlantısına giriş yapabilmek için şifre ve TC kimlik numarasının bilinmesi yeterli olacaktır. E-devlet şifresi ise size en yakın PTT şubesinden verilecektir.

Emekli Sandığı

TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme girdiğinizde emekli maaşınızı sorgulatabilir veya sisteme emekli maaşınızı hesaplatabilirsiniz. Yine aynı sistem üzerinden emeklilik yaşını ve emekli sanığı numarası gibi size gerekli bilgileri sorgulatabilirsiniz.

 

Emekli Sandığı Sorgulamak İçin Tıklayınız.

İntibak fark işlemleri sorgulamak tıklayınız…

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. benim babam i.i. emekli devlet memuru. vefat etti. ben evlenene kadar babamın emekli maaşını alıyordum. resmi nikah çıkar çıkmaz. emeklilik maaşı kesildi. bunun kesilme nedenini ve anayasanın hangi kanunun maddesinde yazdığını bana bildirir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  2. 75.445.040 tsk dan emekli sandığı üyesiydim tsk dan kendi isteğile ayrıldım hizmet dökümünü bulamıyorum ayrıvca sigortaya aktarnmam için nereye müracat etmem gerekli şimdiden teşekürler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir