SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı

Emekli Sandığı ölüm yardımı alabilmek için sizlere bu yazımızda bazı bilgilendirmelerde bulnacağız. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ölüm yardımı malullük veya vazife malullüğü aylığı alanların vefati durumunda SGK tarafından yapılan bir ödeme türü olarak açıklanmaktadır. 4C kapamasında olan ve sağlığında beyan ettiği kişileri göstermediği durumlarda ölüm yardımı aileye ödenmektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır

Yürürlükteki 5434 sayılı kanuna göre ölüm yardımı, Emekli şirinevler escort Sandığında çalışanların ölmeden önce aldığı ay kadar hesaplanıp ödenmektedir. Ölüm yardımında yapılan hesaplama aldığı aylıkların belirli bir katsayı ile çarpılmasından sonra oluşan tutar kadar bir ödeme yapılmaktadır. Ölüm yardımında tazminat ödenmemektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Ölüm yardımından faydalanabilmek için vefat eden kişinin bir kişiye beyanname göstermesi gerekmektedir. Şayet herhangi birine beyanname göstermemesi durumda eşi bu yardımdan faydalanabilir. Eşten sonra ise aile bireyleri bu yardımdan yararlanabilmektedirler. Şayet çocuklarda bu haktan yararlanmadıysa Anne ve Baba bu haktan da yararlanabilir. Anne ve Babadan sonra ise kardeşler bu haktan yararlanabilir. Yakın akraba dışında ise vefat eden kişinin cenaze masraflarını ispatlayan kişiye bu ödeme yapılmaktadır.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir