El Ve Tırnak Bakımı

El ve Tırnak Bakımı

El ve tırnak bakımı, özellikle kadınlar tarafından dikkat edilen bir hayli ehemmiyet kazanmış bir kişisel bakım kategorisidir. El ve tırnakların bakımı, kadını veya erkeği hoş gösterecek sonuçlar verir.

El ve tırnaklar neden yıpranır ?
El ve tırnak bakımı, aşağıdaki listede belirtilen sebeplerden dolayı yıpranabilmektedir. Bunun için düzenli olarak bakımı yapılması gerekir.

1) Bakımsızlık
2) Tırnak yeme alışkanlığı
3) Sert iklim koşulları ve günlük hayatta yıpranma belirtileri
4) Vitamin eksiklikleri

Bakımsızlık: Bakımsızlık, el ve tırnakların periyodik olarak bakımının yapılmamasından kaynaklı yıpranmalardır.
Tırnak Yeme Alışkanlığı: Tırnak yeme alışkanlığı, küçük yaşlardan itibaren kendini gösteren ve insanı asla bırakmayan, zararsız ancak iğrenç bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık, psikolojik açıdan bir dönemi atlatamamış kişilerde görülür. Bu durumdan ötürü vazelin sürülebilir.
Sert iklim koşulları ve günlük hayatta yıpranma belirtileri: Sert iklim koşulları, rüzgâr, kar fırtınaları gibi durumlarda el ve tırnaklar korunması gereken ilk bölgelerdir. Yıpranması kaçınılmaz olan bu gibi durumlarda nemlendiriciler kullanılabilir.
Vitamin eksiklikleri: E vitamini eksikliğinden kaynaklanan tırnaktaki lekeler ve ciltteki lekelerin giderilmesi için, bol miktarda e vitamini içeren besinler tüketilebilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir