SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

El Mantarı Tedavisi

El Mantarı Tedavisi

El Mantarı Hastalığı

El mantarları, hoş olmayan görüntüsü ve sıkıntısı ile tatsız bir durumdur. Her üç kişiden biri bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır.Daha çok yaz aylarında, bakterilerin daha hızlı üreyebildikleri durumlarda, hijyenin ihmal edilmesi ile ortaya çıkar. Tıpkı küf mantarı gibi nemi rutubeti sever. Ellerde kendine yer bulan mantar nemi ve üreyebileceği ortamı bulduğunda kendini gösterir.

El Mantarı Belirtileri

Genelde elin ikinci ile üçüncü parmak arasında görülür. Kızarma, sulanma, kaşıntı ile başlar bir sonraki aşama beyaz lekelerin görülmesidir ki bu artık toplumda sizi ellerinizi arkaya saklama yoluna itebilir. Çok ileri durumlarda ellerin hatta kolların bir bölümünü kaplayabilir. Daha çok çamaşır, bulaşık, temizlik derken ellerini sudan ve deterjan gibi kimyasallardan uzak tutamayan bayanlarda ve aşırı titizlenen insanlarda görülür. Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Hamam, havuz, ortak havlu kullanımı bu hastalığın başınıza illet olmasına yol açabilir.

El Mantarı Sebepleri

Oteller, plajlar, ortak banyo kullanımı hastalığı size bulaştırabilir. Ellerinizde tahriş olma durumu varsa daha fazla risk altındasınız demektir. Elin iç kısımlarında pek görülmeyen mantar, elin üst kısmındaki dokuyu seviyor parmak aralarını tercih ediyor. Ayrıca yine ortak kullanım alanlarından bulaşan tırnak mantarları da sıkıntı yaratıyor. El ve ayak tırnaklarına gelen darbe mantarı tetikleyebilir. Buna ilaveten temiz olmayan manikür-pedikür kullanımı mantarı başkasından sizin tırnaklarınıza taşıyabiliyor.

El Mantarı Çeşitleri

Tırnaklardaki renk değişmesi, tırnağın kırılıp dökülmesi ve pul pul kabarması, tırnak altına kir birikmesi ile kendini gösteriyor. Tedavi edilmez ise tırnağın şekli bozulabiliyor bazen düşebiliyor. Mantar tedavisinde en önemli kural ortak eşya kullanımından vazgeçmektir. Manikür seti, tırnak makası, havlu, eldiven gibi eşyalar ayrılmalı, mantarlı bölgenin kuru kalması sağlanmalı. Mantar bakteri olduğuna göre sıcak ve nem, beslenmesine olanak verir. Bazı durumlar ve rahatsızlıklar kişinin mantar enfeksiyonuna daha duyarlı olmasına sebep olur. Bunlar; diyabet, dolaşım bozukluğu olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, elleri ve ayakları sürekli ıslak ve nemli olanlardır.

El Mantarı Tedavi

İlaç tedavisi ile tırnak mantarı üç ile altı ay arasında iyileşme göstermektedir. Pomat, jel gibi dıştan uygulanan ilaçlar bu süreci hızlandırmakta. Son dönemde lazer ile tedavi edilebilen mantar artık kişileri bu utanılası durumdan kurtarmaktadır. El mantarında ise temizlik ön planda ise de abartmamakta fayda var kimyasal deterjanla ellerin ilişkisi kesilmeli. Mantar enfeksiyonu kendiliğinden geçmez muhakkak doktor tedavisine ihtiyaç vardır. Doktorun verdiği ilaç kürü düzenli kullanıldığında mantarlı bölgenin bakımı, hijyeni sağlandığında hastalığın zayıflayarak bittiği görülecektir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir