Ektopik gebelik tedavisi

Cinsel yönden aktif ve doğurganlık yaşına gelmiş olan her kadının yaşayabileceği bir problem olan ektopik gebelik yani namı diğer dış gebelik, günümüzde sık sık rastlanan gebelik problemleri arasında yerini almaktadır. Gittikçe daha sık rastlanan bu probleme karşı geliştirilen tedavi yöntemleri uygun zamanda yapılmazsa hasta hayati tehlike içinde olabilir. Çünkü ekoptik yani dış gebelikte en büyük tehlike döllenmiş yumurtanın rahim içinde değilde dışarıda gelişmeye ve büyümeye başlaması ile tüp ve damarları tahrip ederek yırtılmasına ve kanamasına sebep olup bu kanamanın durdurulamamasıdır.

Ekoptik gebelik geçirdiğinizi anlamanın yolu ise gebe olduğunuzu öğrendiğiniz zaman kadın doğum uzmanına her ay düzenli olarak kontrole gitmeniz ile mümkündür. Düzenli gebelik kontrolü ile hekim yapmış olduğu tetkikler sonucunda erken dönemde dış gebeliği fark edip önlemini alır. Eğer ki daha önceden kürtaj, kısırlık veya tüp bebek tedavisi ya da dış gebelik geçirmiş iseniz bu sorunun ekoptik gebeliğin husule gelme riski büyüktür. Hele ki 35-45 yaş aralığında gerçekleşen ekoptik gebelik bir hayli tehlikeli olmaktadır.

Ekoptik gebelik tedavisi ise gebeliğin sonlandırılmasıdır. Her ne koşulda olursa olsun ekoptik gebelik ya iğneler ile ya da cerrahi operasyon ile sonlandırılmalıdır. Gebeliğin ilk aylarında yapılan iğne kadının düşük yapmasını sağlar ve dış gebelik sonlandırılır. İlerleyen dönemlerde ise bu yöntem işe yaramayacağı için tek çözüm yolu ameliyattır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir