Ektopik gebelik belirtileri nelerdir

Ektopik gebelik yani halk arasında bilinen adı ile dış gebelik, rahim içinde gerçekleşmesi gereken gebeliğin bir takım sebeplerden ötürü rahmin dışında husule gelmesinden kaynaklanan ve son derece de tehlikeli bir gebelik türü olan ciddi bir sorundur. Ektopik gebeliğin oluşmasında bilhassa da rahme inen kanallardaki tıkanıklık sebebiyle döllenen yumurtanın rahme gidememesi ve olduğu yerde büyümesi ile başlar. Bir süre sonra ise olduğu yerde büyüyen yumurtalar çevresinde bulunan tüp ve damarları tahrip ederek yırtılmasına ve kanamasına sebep olur. Eğer bu kanama zamanında müdahale edilip durdurulamaz ise hayati tehlike söz konusu olur.

Ektopik yani dış gebelik belirtilerinin en önemlisi ise karın ve kasık bölgesinde hissedilen ve sık sık husule gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrıların yaşanmasına ek olarak da düzensiz kanama meydana gelir. Bu kanama normal adet kanamasından daha koyu renkte ve suludur.

Ektopik gebeliğin bir diğer belirtileri ise hastanın yaşadığı göz kararması, sürekli sersemlik hali, gebeliğin de belirtileri olan bulantı ve kusmaların yanı sıra birde omuz ağrıları hissedilir. Bu tür durumlarda kadın doğum uzmanı ile irtibata geçmekte yarar var.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir