Ekonomi Bakanlığı Hakkında

Ekonomi Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığıilk olarak Türkiye Cumhuriyeti zamanında kurulmuştur . Osmanlı Devleti zamanında aktif bir dış ticaret politikası olmadığından çok fazla gelişmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti 1925 yılı itibariyle yurtdışında önemli ticaret merkezlerinde Ticaret temsilcilikleri kurulmuş ve ilk kez yabancı ülkelere gönderilerek Ticaret Temsilcilikleri nitelik ve de görevleri belirlenmiştir.

Ekonomi Bakanlığı Memur Maaşları

Ekonomi Bakanlığı oluşumu seneler sonra gelişerek ve kanunlar değişerek günümüz şekline gelmiştir. Dünya ticaret ekonomik ve bütünleşme süreçlerinin derinleştiği, küresel ölçekte pazara giriş stratejilerinin yoğun şekilde uygulandığı ve ihracat pazarlarında rakip ülkelerin aktif stratejiler geliştirerek ihracatta pazar paylarının artırmaya çalıştığı bir dönemden geçmektedir. Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez ihracata dayalı büyüme modeli şeklinde mal ve hizmet sektörlerinde yatırım – üretim – ihracat  zincirine ilişkin politikaların bir bütün olarak ele alınmasını sağlayacak bir kurumsal yapılanmaya duyulan ihtiyaca göre 8 Haziran 2011 tarihinde Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın tüm hizmet birimleri ile Hazine Müsteşarlığı’nın Teşvik Uygulama Yabancı Sermaye Genel Müdürlükleri birleştirilerek bugün ki Ekonomi Bakanlığı oluşturulmuştur.

Ekonomi Bakanlığı Adresi

Ekonomi Bakanlığının ana hizmet birimleri İhracat Genel Müdürlüğü, İthalat Genel Müdürlüğü, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Ürün Güvenliği ve Denetimi genel Müdürlüğü ve Ekonomik Araştırmalar  ve  Değerlendirme Genel Müdürlüğü bunlardan bazılarıdır. Ekonomi Bakanlığı, dış ticaret hizmetlerine ilişkin ana hedef ve politikaların belirlenmesine yardımcı olup ekonomik faaliyetlerin dış ticarete dönük yapılandırılması için gerekli tedbirleri almak uygulamak ve bu tedbirlerin ilgili kamu ve özel kurum ve kuruluşlarca uygulanmasının ve koordinasyonun sağlanması konusunda çalışmaları sağlamak ve kanunlarca belirtilen diğer görev ve sorumlulukları yerine getirmek Ekonomi Bakanlığının temel görevleridir .

Ekonomi Bakanlığı Personel İşleri Genel Müdürlüğü

Ekonomi Bakanlığı, ekonomik ve dış ticaret konusundaki hizmetlere ilişkin her türlü güvenlik ve tedbiri sağlayarak gerekli yapılandırma ve alakayı sağlayıp yapması gerekenin en iyisini eksiksiz ve iyi bir şekilde yapmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Ekonomi Bakanlığı İletişim

Kurum Adı
Ekonomi Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.ekonomi.gov.tr/
Telefon
+903122047500
Faks
 
E-Posta
 
Yazışma Adresi
İnönü Bulvarı No:36 Emek / Ankara
06510 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir