SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Eklem Romatizması

Eklem Romatizması

İltihaplı Eklem Romatizması

Oldukça ağrı ve sıkıntı yaratan eklem ve bağ dokularında oluşan iltihaplanma sonucu oluşan romatizma hastalığı şikayeti bulunan kişilerde olumsuz şikayetleri de beraberinde yaşatmaktadır.    Romatizma iltihaplarının çeşidine göre ve bulunduğu yere göre adlandırılmaktadır. Mesela eklem romatizması, kas romatizması, kalp romatizması gibi değişik seçenekleri bulunmaktadır. Romatizma herhangi bir eklemimizde oluşan hastalık ya da hastalığın belirtisi olarak görülmektedir.

Eklem Romatizması Tedavisi

Romatizmanın etkisiyle vücudumuzda tarif edilmez bir şekilde ağrılar, sancılar başlamakta ve bundan kurtulmak için de çok fazla seçeneklerde yararlanmak isteriz. Romatizmal ağrılar ya eklemleri çevreleyen kemiklerin, kasların, dokuların anormal durumlarından veya sinirlerin hastalanmasında ileri gelmektedir. Romatizmanın farklı oluşan çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında sayabileceğimiz ateşli romatizma solunum yolları enfeksiyonu geçirmiş ya da geçirmekte olan kişilerde görülür. Adından da anlaşılacağı üzere ateş vardır. Daha sıklıkla görülen aylar arasında kış aylarında karşılaştığımız solunum yolları hastalığının sonucunda belirtilerini göstermesidir. Hiçbir şekilde belirti göstermeden birden yani aniden ortaya çıkabilir. Ateşli romatizma kalp kapakçıklarında darlık ve kalp yetmezliği yapabilmektedir. Hastanın aşırı hareketlerinde nefes darlığı oluşmakta, parmak uçları ve dudaklarında kısmi olarak morarma ortaya çıkmaktadır.

Eklem Romatizması Belirtileri

Eklemlerdeki bozukluklar geçidir ancak bu sırada kalp kapakçıklarında kalıcı tesirler yaratabilmektedir. Ateşli romatizma neticesinde el parmağında meydana gelebilecek ağrılı bir şişme vakasıyla da karşılaşabiliriz. Eklemlerde görülen şişmeler sonucu oluşan ağrılar oldukça rahatsız edici ve zahmet vericidir. Önce bademciklerde iltihaplanma ile kendisini belli etmekte boğaz ağrısı ve ya nezle de görülen sıkıntılar kendisini belli etmektedir. Bu görülen belirtilerden sonra hasta iyileştiğini zannetse de veya üzerinde hafif bir kırıklık olabilir ise de bir anda aniden yükselen ateş ile tekrar tekrar karşılaşılır. Bunun sonucunda ise eklemlerde şişkinlikler, ağrı ve kızarıklık görülen belirtiler arasındadır. Bunlar oldukça büyük eklemlerdendir ve genellikle vücudun iki tarafındaki eklemler de aynı anda hastalanır. Ağrının bir eklemden diğerine geçmesi ve iyileşen bir eklemen yeniden tekrarlanarak hastalanması mümkündür.

Romatizma Belirtisi

Ateşli romatizma vücudumuzun çeşitli organlarında birçok önemli arızalar oluşmasına etken olabilir. Bunun iyileştirilmesi ve düzeltilmesi için hastanın doktor muayenesine götürülmesi ve orada ilgili tetkiklerin yapılarak romatizmanın tedavi sürecine geçilmesi önemlidir. İlk tedavi yönteminden olan kişinin karşılaştığı ve oldukça rahatsızlık duyduğu ağrıdan ve rahatsızlıktan kurtulmasıdır. Bunun için ağrı giderici ya da ağrıyı azaltıcı ilaçlardan kullanması önerilmektedir. Romatizmalı hastanın dinlendirilmesi ve kendisini yoran işlemlerden uzak tutulması da önerilmektedir. Yine bu arada romatizmanın tekrarlamasını engellemek için soğuktan ve soğuk sudan kaçınılması da hastaya doktor tarafından önerilir.

Romatizma Tedavi

Yine romatizmal hastalara verilen ilaçların en başında gelen ilaç penisilindir. Buna alerjisi bulunan kişilerin penisilin alerjisi testi yaptırdıktan sonra kullanması gerekir. Yine buna bağlı olarak kullanılan antibiyotiklerden de yararlanılmaktadır. Romatizmanın iyileşmesini takip eden süre içerisinde çok dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hastanın yataktan kalkabilmesi için ateş düşürücü ilaç kullanmamak şartı ile hastanın ateşinin kendi seyiri sürecinde düşmüş olması şartı aranmaktadır. Bu süre içerisinde hastanın tüm vücut değerleri de normal haline dönmektedir.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. Dagpia
  2. gönül erol

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir