Egzema Nedir

Egzama kötü görüntülü ve rahatsız edici bir deri hastalığıdır. Ama tedavisi olan, tehlike arz etmeyen bir hastalıktır. Çok basit bir tedavi ile egzema sorununa vede edilebilir.   Dünya üzerin de birçok insan da görülebilecek egzama hastalığı  çağımız da normal bir hastalık tanımlanmıştır. Egzama hastalığı belirtileri arasın da genel olarak deri de kaşınma pul pul dökülme deri üzerin de içi su dolu minik keseciklerin oluşması yaraların baş göstermesi ve kızarıklıkların oluşması görülmektedir. Egzama nedir tedavisi nasıldır? gibi soruları olan kişileri, aydınlatmak adına Sagliksiteniz.com olarak egzamaya ait konulara deyiniyoruz…

Egzama Belirtileri deride kızarıklıklar ve döküntüler şeklinde ortaya çıkar. Egzama olan bölgede kaşınma, sivilceye benzer belirtiler ve bazen su toplanması da görülebilir. Kaşıntılı egzama derinin tahriş olup enfeksiyonun yayılması sonucu iltihaplanmaya ve ağrıya neden olabilir. Bütün vücutta görülebileceği gibi belli bir bölge ile sınırlı da olabilir. Genellikle boyun altı, yanaklar, dirsek içleri ve diz arkası Egzamadan en çok etkilenen bölgelerdir.

Egzama bulunan bölgeyi kaşımamak ve sabun kullanmamak gerekir. Egzamanın nedenleri ruhsal olabileceği gibi deriyi tahriş edici maddeler, enfeksiyon, kozmetik ilaçlar, giysiler de olabilir.

Egzama Tedavisi için öncelikle egzemaya neden olan sebeplerden korunmak gerekir. Bu nedenle, fazla üzülmemek, deriyi tahriş edebilecek maddelerden (çamaşır suyu, deterjan, sabun gibi) uzak durmak, kozmetik ilaçlara mesafeli durmak ve sentetik giysilerden sakınmak faydalı olacaktır. Ayrıca, acılı ve baharatlı yiyecekler de azaltılmalıdır. Bütün bu önlemlerin yanında çeşitli krem ve ilaçlar da tedavide kullanılabilmektedir. Ayrıca, bitkisel tedavi olarak Isırgan otu ve soğan şikayetleri azaltmaya yardımcı olur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir