SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi

Egzama  Nedir

Deri üzerinde görülen kırmızı renkli döküntüler. Bu döküntüler daha sonrasında kabuk bağlayarak dökülür. Ama bu süreç içerisinde cilt üzerinde kaşıntı ile birlikte yanma görülür ve kaşınmanın neticesi olarak kanama da oluşabilmektedir. İleri derecede olan egzamalarda ise kırmızı renkli görüntünün altında içi sıvı dolu kesecikler ile daha net bir şekilde kendisini belli etmekte ve deri üzerinde oldukça sert bir şekilde kabuk bağlamada görülebilmektedir.

Egzama Tedavi

Egzamanın en belirgin özelliklerinden olan kaşınma ve yanma oldukça sıkıntılı ve zahmetli bir sürecin yaşanmasına sebep olur. Tipik alerjinin sebep olduğu bir çeşit egzama olan bu egzama çeşidinde genellikle etken olarak genetik faktörler olarak sayılabilir. Kendi annesinde ya da babasında da görülen egzama daha sonraki evrelerde kendi çocuklarında da görülebilmektedir. Egzamayı tedavi edebilmek için tahriş edici ve alerji yapıcı maddeleri kişiden uzaklaştırma en iyi tedavi yöntemidir. Bazı kişilere dokunan domates o kişide egzamanın oluşmasını tetikleyebilir bu kişilerde ilk önce kaşınma ile kendisini belli eder egzama.

Egzama Belirtileri

Egzamanın belirgin bir teşhis ile belirlenmesi gerekir. Dikkatli bir muayene ve özgeçmişin araştırılması neticesinde yapılacak değerlendirme ile gerekli egzama teşhisi konulur. Egzamanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bebeklik döneminde oluşan egzamalarda bebeğin yanaklarında hafif bir kırmızılık, derisinde kuruluk, çatlaklar ve kepeklenmeler ile kendisini belli etmektedir. Belirtileri arasında ağız ve göz çevresi, burun, çene, kulak önüne kadar yayılan hafif pembemsi daha sonrasında ise kızarıklık ile kendisini belli eder daha sonrasında ise kabuklanma ile pul şeklindeki döküntüler ile oldukça hissedilir bir hale ulaşır.

Egzama Nedenleri

Çocukluk çağlarında görülen ve daha ileriki yaşlarda görülen egzamada ise aşırı kaşıntı, kabuklu, kırmızıdan kahverengiye dönüşen bir renk hakimiyetinin yanı sıra durmayan kaşıntının oluşturduğu bir kanama ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu tip egzamalarda yaşanan süreç oldukça zahmetli ve ağrılıdır. Uzun bir süre iyileşmeyen ve içinde sıvı birikintileri olan keseciklerin patlaması sonucunda oluşan kızarıklık çok uzun bir süre içinde kendisinin kabuk bağlayarak dökülmesi ile iyileşme süreci oluşur.

Egzama Hastalığı

Hastanın nelerden koruyarak egzamanın engelleneceği değerlendirilmesi gerekir. Deterjanlara, sabunlara karşı alerjik bir yapısı bulunan ve bunları çok kullanarak derisinde egzama oluşumunu gören kişilerde bu gibi malzemelerden uzak durarak kendisini koruma altına alması gerekir. Eğer bu maddelerden uzaklaşması mümkün değil ve sürekli bir şekilde kullanması gerekli ise yardımcılardan yardım alması doğrudur. Eldiven kullanmak gibi.. Alerji yapan maddelerden korunmak için aşıdan yararlanması da gerekebilir.

Seboreik Egzama

Bazı kişilerde ise giyilen naylon iç çamaşırı ya da kullanılan sentetik eşyalar neticesinde vücudun farklı yerlerinde alerji sonucu egzama oluşabilir. Böyle durumlarda sentetiklerden vazgeçerek pamuklu seçeneklerden yararlanarak ve o bölgelerin temizlenerek tedavisi sağlanabilir. Egzamanın oluşumundaki ana etken alerjidir. Alerjinin oluşumu ile birlikte egzama çeşitleri oluşmakta ve gelişim göstermektedir. Egzama ile birlikte oluşan önemli şikayetler var ise bunun tedavisinin başlatılması ve gerekli ilaçlardan yararlanılması gereklidir.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. Suhule Ergürbüz
  2. egzamatedavisi
  3. ali
  4. ramazan cağlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir