Egzama Tedavisi

Egzama  Nedir

Deri üzerinde görülen kırmızı renkli döküntüler. Bu döküntüler daha sonrasında kabuk bağlayarak dökülür. Ama bu süreç içerisinde cilt üzerinde kaşıntı ile birlikte yanma görülür ve kaşınmanın neticesi olarak kanama da oluşabilmektedir. İleri derecede olan egzamalarda ise kırmızı renkli görüntünün altında içi sıvı dolu kesecikler ile daha net bir şekilde kendisini belli etmekte ve deri üzerinde oldukça sert bir şekilde kabuk bağlamada görülebilmektedir.

Egzama Tedavi

Egzamanın en belirgin özelliklerinden olan kaşınma ve yanma oldukça sıkıntılı ve zahmetli bir sürecin yaşanmasına sebep olur. Tipik alerjinin sebep olduğu bir çeşit egzama olan bu egzama çeşidinde genellikle etken olarak genetik faktörler olarak sayılabilir. Kendi annesinde ya da babasında da görülen egzama daha sonraki evrelerde kendi çocuklarında da görülebilmektedir. Egzamayı tedavi edebilmek için tahriş edici ve alerji yapıcı maddeleri kişiden uzaklaştırma en iyi tedavi yöntemidir. Bazı kişilere dokunan domates o kişide egzamanın oluşmasını tetikleyebilir bu kişilerde ilk önce kaşınma ile kendisini belli eder egzama.

Egzama Belirtileri

Egzamanın belirgin bir teşhis ile belirlenmesi gerekir. Dikkatli bir muayene ve özgeçmişin araştırılması neticesinde yapılacak değerlendirme ile gerekli egzama teşhisi konulur. Egzamanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bebeklik döneminde oluşan egzamalarda bebeğin yanaklarında hafif bir kırmızılık, derisinde kuruluk, çatlaklar ve kepeklenmeler ile kendisini belli etmektedir. Belirtileri arasında ağız ve göz çevresi, burun, çene, kulak önüne kadar yayılan hafif pembemsi daha sonrasında ise kızarıklık ile kendisini belli eder daha sonrasında ise kabuklanma ile pul şeklindeki döküntüler ile oldukça hissedilir bir hale ulaşır.

Egzama Nedenleri

Çocukluk çağlarında görülen ve daha ileriki yaşlarda görülen egzamada ise aşırı kaşıntı, kabuklu, kırmızıdan kahverengiye dönüşen bir renk hakimiyetinin yanı sıra durmayan kaşıntının oluşturduğu bir kanama ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu tip egzamalarda yaşanan süreç oldukça zahmetli ve ağrılıdır. Uzun bir süre iyileşmeyen ve içinde sıvı birikintileri olan keseciklerin patlaması sonucunda oluşan kızarıklık çok uzun bir süre içinde kendisinin kabuk bağlayarak dökülmesi ile iyileşme süreci oluşur.

Egzama Hastalığı

Hastanın nelerden koruyarak egzamanın engelleneceği değerlendirilmesi gerekir. Deterjanlara, sabunlara karşı alerjik bir yapısı bulunan ve bunları çok kullanarak derisinde egzama oluşumunu gören kişilerde bu gibi malzemelerden uzak durarak kendisini koruma altına alması gerekir. Eğer bu maddelerden uzaklaşması mümkün değil ve sürekli bir şekilde kullanması gerekli ise yardımcılardan yardım alması doğrudur. Eldiven kullanmak gibi.. Alerji yapan maddelerden korunmak için aşıdan yararlanması da gerekebilir.

Seboreik Egzama

Bazı kişilerde ise giyilen naylon iç çamaşırı ya da kullanılan sentetik eşyalar neticesinde vücudun farklı yerlerinde alerji sonucu egzama oluşabilir. Böyle durumlarda sentetiklerden vazgeçerek pamuklu seçeneklerden yararlanarak ve o bölgelerin temizlenerek tedavisi sağlanabilir. Egzamanın oluşumundaki ana etken alerjidir. Alerjinin oluşumu ile birlikte egzama çeşitleri oluşmakta ve gelişim göstermektedir. Egzama ile birlikte oluşan önemli şikayetler var ise bunun tedavisinin başlatılması ve gerekli ilaçlardan yararlanılması gereklidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

4 yorum

 1. bende Uzun yıllar egzama sıkıntısını yaşadım ancak şükür şuanda kurtuldum neredeyse. Eşimden ayrılldıktan sonra çok küçük bölgelerde olan ve pek önemsemediğim yaralar sırt bölgemin çoğunu sardı sonrasında biçok ilac denedik. Krem sürdük. Arada bir kez iğne vuruldum o bir ara hafifletir gibi oldu ama geçirmedi zaten cortizonlu oldduğu için zararlı imiş. O yüzden vurdurmadım. Sonrasında doğal bitkiler denedik biraz kaşıntısını kesti ancak pekte faydalı olmadı. şimdi coresatin kremi sürüyorum. Doktor verdi. cok az bir kısımda kaldı. ve hızlı bir düzelme aldım. İnşallah hepinizin geçer. Ancak olduğunca stresten kurtulun.benim hep başıma o yüzden geldi.gece falanda yeme içmenize dikkat edin.fazlaca nemlendirici kullanmanızda öneriliyor.doktorunuza gidin eczanelerden direkte alınabiliyormuş ama sorun genede. ismi coresatin kremin. acil şifalar.

 2. Cilt doktorlarının egzama tedavisi konusunda yaptıkları en büyük hata
  sadece egzama belirtilerini tedavi etmesidir. Eğer bir egzama mağduru iseniz
  bu durumu daha çok anlarsınız. Bu yüzden her seferinde egzamanız sürekli etkisini
  artırarak geri gelir. % 100 doğal egzama tedavisi ile
  egzamadan sonsuza dek kurtulacaksınız. İşte doğal egzema tedavisi
  http://tinyurl.com/chag5pz

 3. Benim parmağımda egzemalı ve sadece parmağımın ucunda tırnak bölgesinde ve tırnağımda şekil bozukluğuna neden oldu, ve deri altında içi su dolu kesecikler var ve onlar patlayınca deri çürümüş bir şekil alıyor ne yapmalıyım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir