Eğitek

Eğitek MEB

Eğitek yani günümüzdeki açılımıyla Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 1998 yılında tüm eğitim teknolojileri kurumlarının birleşmesiyle oluşturulmuş bir kurumdur. 1990 yıllardan itibaren gelişen teknolojiye ülkemizde ayak uydurmaya çalışmış ve yakından takip etmiştir.Bu gelişen teknolojiyi her alanda kullanarak Avrupa’nın gerisinde kalmamaya çalışılmıştır.

Hayatın her alanına biz istesek de istemesek de giren bizi kullanmaya mecbur eden teknoloji hayatımıza pek çok yenilikler ve güzellikler getirmiştir. Bu teknoloji ise eğitim ile birleştirildiğinde ve eğitime aktarıldığında ancak gerçek anlamıyla kullanılmış oluyor. Bu gelişmeler dikkate alınarak 1992 yılına kadar adı ülkemizde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak bilinen kurum bu yıldan itibaren Bilgisayar Hizmetleri ve Eğitim Genel Müdürlüğü adını almıştır.

Eğitek Sınav Soruları

Bu yıllardan itibaren bilgisayar artık hayatımıza tamamen girmiştir ve bir eğitim aracı olarak görülmektedir. Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı daha çok uzaktan eğitim teknolojileriyle insanlara eğitim vermenin yolları üzerinde çalışmalar yapar. Ülkemizde 1996 – 1998 yıllarında olmak üzere iki ayrı konferans verilir. Ve bu konferanslarda alanın da fazlasıyla uzman kişiler bir araya getirilir. 1998 yılında ise farklı yollardan ve kollardan ilerleyen ve iki ayrı kurum olmalarına rağmen amaçları aynı olan Bilgisayar Hizmetleri Eğitim Genel Müdürlüğü ve Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı aynı çatı altında birleştirilir. Ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (Eğitek) adını alır.

Eğitek Sınav Sonuçları

Günümüzde amacından sapmamış ve bu sistemler üzerinden eğitimin nasıl geliştirilebileceğini araştırmaya devam eden bir kurumdur. Ayrıca ülkemizde Ösym hariç ikinci sınav yapan ve yapabilme yetkisi bulunan kurumdur. Açık öğretim sınavı, ehliyet sınavları, Müdür ve müdür yardımcılığı sınavları, diyanet işleri sınavları, öğretmen alımı için yapılan alan sınavları gibi pek çok sınav çeşidi de ülkemizde bu kurum tarafından yapılmaktadır.

Eğitek Ehliyet

Fatih projesini gerçekleştirmekle sorumlu kuruluş da yine Eğitektir. Fatih projesi ise eğitim ve öğretimde öğrencilerin teknolojiyi tam anlamıyla kullanmalarını sağlayabilmek ve bunu tamamıyla faaliyete geçirebilmektir. Bu bağlamda Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne bağlı 20 adet farklı kuruluş bulunmaktadır. Bunlar ar-ge sistemleri şube müdürlükleri gibi teknolojiyi hayatın he alanında aktif şekilde kullanmayı amaçlayan çeşitli kurumlardır.

 

Eğitek  Giriş İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir