Düşük yapmamak için dikkat edilmesi gerekenler

Gebelik döneminde çiftler, mutluluk duygularının yanı sıra birde endişe içindedirler. Gebelik döneminde karşılaşılabilecek birçok olumsuz durum vardır. Bu olumsuzlukların en üzücülerinden bir tanesi de, bebeğini kucağına almayı sabırsızlıkla bekleyen çiftlerin düşük sürprizi ile karşılaşmasıdır. Peki anne adayları düşükten nasıl korunmalı? İşte düşük yapmamak için dikkat etmeniz gerekenler;

Aşırı yorulmamaya dikkat edeceksiniz. Gerek iş hayatınızda, gerek sosyal hayatta yapacaklarınızın sizi yormamasına dikkat edin. Hele ki düşük riski olan kadınlar gebelikleri boyunca bol bol istirahat etmeliler. Çünkü aşırı yorgunluk hem vücudunuzu yorar hem de bebeğinizin beslenmesi bozar. Rahim hareketliliğinin az olması düşük yapmanızı önler. Ancak sürekli de yatmamak gerekir. Çünkü bu seferde uyluk ve baldırlardaki damarlarda kan pıhtılaşması görülebilir. Dengeyi korumaya dikkat edin.

Kan akışının artmasını sağlamak da düşüğü önlemenin bir yoludur. Gebelik döneminiz boyunca bol bol sıvı tüketin. Unutmayın çorbalarda bir sıvıdır.

Kayma riski bulunan yada topuklu olan ayakkabıları artık giymemelisiniz. Aksi halde düşebilir ve gebeliğinizi tehlikeye atabilirsiniz. Plastik veya kauçuk taban ayakkabılar tercihlerini arasında olmalı.

Eğer ki daha önce düşük yapmış iseniz yada doktorunuz düşük tehlikenizin olduğunu söylemiş ise, cinsel beraberlikten uzak durun. Gebeliği sağlıklı ve normal giden kişilerin cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur ancak, sizin için tehlike ışıkları yanmış ise uzak durun.

Her kadın çok iyi bilir ki aşırı yük kaldırmak sakıncalıdır. Ağır kaldırmak düşük riskini arttırır. Bırakın o işleri artık eşiniz halletsin. Siz hafif ve fazla efor sarf etmenize gerek kalmayan işleri yapın.

Spor yapın; ancak sporu yaparken doğru ve aşırı yapmamaya özen gösterin. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Uzun yolcularda artık size göre değil. Yorucu ve hareketli geçen bu yolculuklar düşük yapmanıza neden olabilir. Hele ki kanamalı bir gebelik geçiriyorsanız, kesinlikle yolculuktan kaşınmalısınız.

Sadece doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları kullanın.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir