Düşük Tansiyon

Düşük Tansiyon Tedavisi

Kan dolaşımı için gerekli olan basıncın normal vücut değerlerinden daha fazla olması sonucunda tansiyonda yükseklik meydana gelir.Kişide kan basıncı değerleri ölçülürken iki değer alınır. Büyük tansiyon ve küçük tansiyon değerleri karşılaştırılır. Büyük tansiyon sistolik kan basıncıdır. Küçük tansiyon ise diyastolik kan basıncıdır. Küçük tansiyon kalbin gevşemesi sırasında alınan değerdir. Büyük tansiyon ise kalbin kasılması sırasında alınan değerdir.Düşük tansiyon sorunu yüksek tansiyona oranda daha nadir görülen bir durumdur. Hipotansiyon olarak isimlendirilir.

Düşük Tansiyon Nedenleri

Hipotansiyonun sağlık üzerinde çok fazla bir olumsuz etkisi yoktur. Hatta bazı araştırma sonuçları düşük tansiyonlu insanların ömürlerinin daha uzun olduğunu göstermektedir. Kalp ve böbrek hastalıkları bakımından ise düşük tansiyon sahibi insanlar risk grubu içinde değerlendirilmez. Dolaşım zayıflığı olarak da değerlendirilen bu hastalık için kan basıncını yükselten ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.Tansiyon düşüklüğü bulunan insanlarda ani hareketler sonucunda baş ağrısı ve zihin bulanıklığı olur. Aniden ayağa kalkmalarda baş dönmesi hissedilir. Bunun için tansiyon düşüklüğü yaşayan insanların ani hareketlerden kaçınması gerekir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Stres yoğunlu olan kişilerde de tansiyon düşüklüğüne rastlanabilir. Bu kişiler genel olarak yorgunluk ve halsizlik içerisinde olurlar. Uzun süre ayakta durmaya, fiziksel güç gerektiren faaliyetlere, sıcaklı oranı yüksek ortamlara karşı dirençsizdirler. Bu tür kişilere tuzlu diyetler önerilmekte ve uygulanmaktadır.Düşük tansiyona benzer bir durum da genellikle yaşlılarda görülen yemek sonrası tansiyon düşüklüğüdür.Ancak bu durum genellikle yüksek tansiyon hastası olan kişilerde gözlemlenir. Bu tür problemler yaşayan kişilerin günde en az 5 bardak su içmeleri gerekmektedir. Bu uygulama ile dolaşım düzenlenir ve tansiyon bozuklukları bir nevi normale girer. Kanın beyne pompalanması normale girer. Yemeklerden sonra yorucu olmayacak şekilde hafif yürüyüşler yapılması da yararlıdır.

Düşük Tansiyon Bitkisel Tedavi

Alternatif tıpta ise düşük tansiyon sorunu için;
Bir bardak kaynar suya 10 gr şahtere bitkisi koyulur. Demlendikten sonra içilir. Günde 2 bardak yeterlidir.Bir bardak kaynar suya, 4 gr ardıç tohumu koyulur. Demlendikten sonra günde 3 bardak içilir.Ardıç yağı bir adet kesme şekere yaklaşık 6 damla damlatılır ve yenilir.Bir bardak kaynar suya 4gr kuru ökse otu yaprağı ya da tohumu atılır. Demlendirilir ve günde 3 bardak içilir.

Düşük Tansiyon Sebepleri

Sıklıkla ani hareketlerde baş dönmesi hissedenler, kulaklarında uğultu yaşayanlar, göz kararması ve baş ağrısına sahip olanlar, bu şikâyetlerini geçiştirmemeli ve mutlaka bir uzmana görünmelidir. Tansiyon kontrol altına alınmadığı takdirde diğer organları özellikle beyin, kalp ve sinir sistemini etkileyerek daha büyük sorunlara sebebiyet verebilirler. Tansiyon ölçme aletine sahip olunması ve mutlaka tarih ve saat şeklinde tansiyon değerlerinin kaydedilmesi ve doktor kontrollerinde bu notların doktora gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.
Tansiyon sorunları hem yüksek hem de düşük tansiyon sorunları sağlıksız beslenme ve stres kaynaklarının çoğalması nedeni ile çağımızın hastalıkları arasındadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir