Dul Ve Yetim Aylığı

Dul Ve Yetim Aylığı Sorgulama

Dul yetim aylığı; vefat eden devlet memurunun eşine, çocuklarına, anne – babasına bağlanan aylık ödeneklerdir. TC. Emekli Sandığı kanununa göre (5434sayılı) belirlenmiştir.
TC. Emekli Sandığı kanununda aylık ödemelerin şartları bireylere göre farklılıklar göstermektedir.

Dul Ve Yetim Aylığı Şartları

Vefat eden devlet memurunun eşine aylık bağlanması için şartlar;
Eş dul olduğu sürece bu ödeme yapılır. Eşin evlilik yapması halinde ödenek kesilir. Aylık ödemelerin oranı ise eşin çalışıyor olmasına yâda emekli olmasına göre farklılıklar göstermektedir.
Dul yetim aylığı ödemeleri çocuklar üzerinde ise erkek yâda kız olmasına göre değişiklikler gösterir. Kız çocuklar için; vefat eden ebeveyninin hizmet süresi 10 yıldan fazla olması durumunda nikâhlı görünmemesi, devlet memuru olmaması gerekmektedir. Dul-yetim maaşı bağlı olan kız çocuk evlilik yaptığında veya devlet memurluğuna başladığında aylık ödemeleri kesilmektedir.

Dul Ve Yetim Aylığı Başvurusu
Kız çocuklarına dul-yetim maaşları 18 yaşına kadar şartsız ödenir.  20 yaşında orta öğretim görenlere ve 25 yaşına kadar yüksek öğrenim görenlerde ise muhtaçlık sınırlarında ödeme yapılmaktadır. Yaş sınırını doldurduklarında aksi hallerde maaşları kesilir. Erkek çocuklar için ise yaş sınırı vardır. 18 yaş sınırına kadar şartsız. Ortaöğrenim görenler için 20,yüksek öğrenim görenler için ise 25 yaşı dolana kadar yetim aylığı ödemesi yapılır. Yaş dolum tarihlerinde aylıklar kesilir. Aylıkların kesintisiz ödenmesi için bireyin malul durumu olması gerekir.

Dul Ve Yetim Aylığı Nekadar
Dul ve yetim aylığı ( ölüm aylığı ) oranları ise şöyledir; vefat eden devlet memuruna bağlanan maaşın, dul ve yetim maaşı olarak ödenen miktarı, dul veya yetim sayısı bir kişi ise %50 sini, iki kişi ise %80’ ini, üç kişi ise %100 ünü geçmemektedir.
Eşler için ise dul yetim aylığı uygulaması şöyledir. Vefat eden devlet memurunun eşi, devlet memuru ise, sigortalı ya da Bağ-kurlu ise, yabancı ülke mevzuatı kapsamında işçi ise, bu durumlardan herhangi birinden aylık alıyor ise, eşe bağlanacak maaş miktarı, vefat eden devlet memuru eşin maaş oranının %50 si bağlanır. Bu şartların hiçbiri geçerli değil ise, hiçbir geliri yok ise bağlanacak dul- yetim maaşı oranı %75 dir.
Çocuklarda ise bu oranlar; sigortalı veya bağ-kurlu değil ise, devlet memuru değil ise ve bu şartlardan geliri yok ise %25’ tir.

Dul Ve Yetim Aylığı bağlanması şartları

Çocuklarda yaş sınırları doldurulması halinde dul- yetim maaşı ödenekleri kesilir. Dul – yetim aylığı bağlanması oranlarında çocuklar için aranan şartlarda ve oranların belirlenmesinde şunlar dikkate alınır. Kız veya erkek çocuğun, devlet memuru olan anne veya babasının vefatı halinde, iki ebeveyni de kaybetme halinde olanlar, ya da bir süre sonra bu durumda bulunanlar, anne ve babaları arasında resmi nikâh olmayanlar, vefat döneminde ebeveynlerin nikâhlı olması durumunda ancak daha sonra sağ kalan bireyin evlilik yapması durumunda, ölen devlet memuru üzerinde kendisinden başka dul- yetim maaşı aylığı hakkı bulunmayan çocuklar ( yani tek çocuk ya da nüfusa kayıtlı tek çocuk durumu)
için aylık bağlanacak olan oran. Devlet memurunun maaşının %50 sidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

37 yorum

 1. ben yatım aylığı alıyodum 2 yıllıkta okuyorum gecen sene okulu uzattım bu sene maas alamıyorum ogrencı belgesı yollayın tekrar dedıler yolladım fakat 1 ay oldu cevap gelmedı nasıl ogrenebılırım maaşımın yattıgını

 2. merhaba…
  ben 18 yaşıma kadar yetim aylığı aldım fakat , 18 yaşıma girince maaşım kesildi. sigortayı aradığımda ise 18 yaşına kadar veya öğrenciliğinizin devam etmesi süresince alabiliyorsunuz dediler..kız çocukların evleninceye veya işe girinceye kadar maaşı alması gerekmiyor mu ?

 3. Babam 1996 yılında vefat etti.Maaşını anneme bağlattık.Ben 2011 senesinse eşimden ayrıldım ve 2012 kasım ayında da işten çıkarıldım.Yetim aylığı için başvurdum.Annem içinde kendi babasının maaşını alması için müracaat ettik.Şimdi her ikimizde yetim aylığı alıyoruz.Etrafımızda aynı şekilde yetim aylığı alanların maaşları bize bağlanandan daha yüksek.Annem eşinden dolayı maaş alırken 1071 tl maaş alıyordu.Şimdi bana bağlanan aylık ise 774 tl.Bize bağlanan aylıkların daha yüksek olması gerekmiyormu?Daha yüksek maaş alanların maaşları neye göre hesaplandı?Bir soru daha;dedem 2009 yılında vefat etti ve onun maaşını almak için daha önce hiç bir çocuğu müracaat etmedi zaten sadece annemin alma hakkı var diğerleri sigortalı.sadece maaş için başvurduğumuz tarihten itibaren hesap yapıldı oysa bize daha önce 2009 itibarı ile toplu para alacağımız söylenmişti.Bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim.

 4. hatice hanım merhaba öncelikle su sekilde anlatmak isterim.ben 26 yasındayım.babam vefat ettiginden dolayı annemle beraber dul ve yetim aylıgı almaktaydık.yasımı doldurdugum ve okulum bittiginden bu para kesildi.fakat annemin maasına bir miktar eklenmesi gerekiyodu eklenmedi.bunun için kasım 2012 de dilekce yazdık ve hala sonuc bekliyoruz bu kadar uzun surmesi normalmidir acaba?

 5. babam emekli sandığından annem ssk dan emekli.her ikisi de vefat etti. ben eşimden boşandım ..iki aylığı birden alabilirmi yim….

 6. merhaba ben aysun babamı 2006 yılında kaybettim ve yetim maaşı almıyorum nasıl ala bilirim

 7. babamdan yetim aylığı almaktayım.annem ve kardeşim de vefat etti.maaşomda bir artış olurmu?teşekkürler

 8. benım eşim 2022 kanunnundan yaralıyordu benım 5 çoçugum var hiç bir gelirimde yok dul maşi aliyorum çoçuklarıma yetim aylıgı nasil baylata bilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

 9. Annemle babam yıllar oncesınden bosanmıslardı babam vefat ettı bız ıkı kız kardesız ıkı abım var ıkısıde sıgortalı ve 45 yasındalar ablamda evlı ben esımden bosandım ve maas almak ıstıyorum ne kadar baglanır baglandıgı zaman kardeslere dılekce gıdermı???

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir