Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı

Dul maaşı özellikle devlet tarafından eşi vefat eden bayanlara 8 mart 2012 tarihi itibari ile uygulanan bir süreç olup eşi vefat eden ancak eşinin sigortası olmayan kişilerin devlet tarafından bağlanan 250 tl yardım ile geçinmesini sağlanmayı istemesidir. Özellikle dul bayanların yani eşi vefat eden ancak eşinin sigortası olmayan kişiler devlet tarafından artık 250 tl maaş alabilecekler bu durum 8 mart 2012 tarihi itibari ile kapsama geçmiştir.

Dolayısı ile dul maaşı olarak da özellikle sigortası varsa ölen eşinin o halde ölüm maaşı bağlanır ve eşinden dolayı emekli maaşını hayat kalan kadın alır. Dul maaşı kapsamında en çok uygulanan durum arasında en çok dul maaşı uygulaması dikkati çekmiş ve devlet bu durumda kayıtsız kalmamıştır.

Dul Maaşı Alma ŞArtları

Eşiniz veya babanız vefat etti ise bu durumda istediğiniz kişinin maaşı hangisini,n yüksek ise o kişinin maaşını alma hakkın ız var ancaqk her ikisinin maaşını alamıyorsunuz. Özellikle dul maaşı ile ilgili şunu söylemek gerekirki 250 tl öngörülen maaş oldukça yetersiz kalmakla birlikte kişilere yetmeyecek bir ücrettir. Özellikle eşi vefat etmiş ve eşinin sigortası olmayan ve emekli olmayan kişiler için nasıl geçineceği önem kazanmakta ve 250 tl bu konuda yetersiz kalmaktadır. Sizde bu konuda devlet tarafından verilen ve öngörülen bu maaşa tama etmek zorundasınız ancak devlet tarafından bu konuda daha yararlı işler yapılması ve duyarlı olunması çok önemlidir.

Duyarlı olunması ile ilgili olarak devletin dul maaşı kategorisinde eşi vefat eden bayana yüksek maaş bağlaması sosyal şartlar ve bakım düşünüldüğünde bağlanan paranın çok az olduğu gözlemlenmekte ve kişiler tarafından da geçim zorlanmaktadır.

 

Dul Maaşı 2012

Geçimin kolaylaşması nedeni ile bu maaşın biraz yükseltiliyor olması hiç olmazsa geçimi kolaylaştıracağından dolayı bayanların mağdur olmamasını sağlayabilir. Ancak yardıma ihtiyacı olan düşkün kişilere bu yardımın yapılması tabi ki önemlidir. Yoksa özellikle zengin ve eşi vefat etmiş kişiler için zaten 250 tl herhangi bir şey ifade etmez dolayısı ile yoksul kişilere bu aylığın bağlanması daha mantıklıdır. devlet tarafından sosyal haklar düşünülmeli ve detaylara yer verilmeli maaş bu şekilde bağlanarak daha yararlı olunması sağlanmaktadır.

Dul Maaşı 2013

Eğer eşiniz vefat etti ise sizde devlet tarafından bağlanan 250 tl maaşa tama etmek zorundasınız. Dolayısı ile internetten inceleme yapmalı ve gerekli tüm formaları hazırlamalısınız. gerekli tüm formlar imzalandıktan ve belgelerle devlete gidildiğinde devlet tarafından onay gerçekleştirilecektir

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

27 yorum

  1. Annem dul maaşı almakta kış aylarında İstanbul’ a yanıma geliyor. Maaş günü geldiğinde kendi ikametgah adresindeki PTT şübesine gitmeden buradaki her hangi bir PTT şübesinden maaşınıalabilirmi ?

  2. 20 senedır ayrı yaşıyorum 47 yaşıma geldım evımd yok çalışmıyorum artık bana yardım edın duluk maşı alabılırmıyım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir