Dudak damak yarığı tedavisi doğumdan hemen sonra başlamalı

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş  Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Erbay,  dudak damak yarığı tedavisine, bebeğin doğduğu ilk gün ya da ilk hafta başlanması  gerektiğini söyledi.
 
Elif Erbay, son yıllarda dudak damak yarığı ile dünyaya gelen bebeklerin  tedavisinde ilerleme kaydedildiğini ifade etti.
 
Hastaların genellikle dişleri, yüz görünümleri, konuşmaları ve işitmeyi  etkileyen birçok sorunla yüzleştiği tedavi sürecinde, ailenin önemli bir faktörü  olduğunu vurgulayan Erbay, ”Aile doğum öncesi ya da doğum sonrası böyle bir  hastalığa tanık olmamışsa bebek doğduğunda çok büyük bir travma yaşıyor” dedi.
 
Prof.Dr. Erbay, hastalık doğumdan önce bilindiğinde, internetten ya da  çevrelerinden yanlış bilgiler edinen annelerin, hamilelik süreci boyunca stres  yaşadığını belirtti. Elif Erbay, bu nedenle hastalıkla doğumda karşılaşan  ailelerin daha az yıprandığını kaydetti. 
 
Bebeğin rahat uyum sağlaması için tedaviye doğumdan hemen sonra   başlanması gerektiğine dikkati çeken Erbay, ”Tedaviye bebeğin doğduğu ilk gün ya  da ilk hafta başlanmalı” dedi. Prof.Dr. Erbay, tedavinin doğumu takiben hastanın  büyüme ve gelişmesi tamamlanıncaya kadar sürdüğünü ifade etti.
 
Akraba evliliğinin hastalığın nedenlerinin başında geldiğine işaret eden  Erbay, sigara ve alkol kullanımının da hastalığın nedenleri arasında yer aldığını  vurguladı. 
         
Öğretmenlere mektup gönderiyorlar
Dudak damak yarığı bulunan çocukların farklı görünümlerinden dolayı  okulda bazı arkadaşlarının olumsuz tavırları yüzünden ”içe kapalı”  büyüdüğünü  anlatan Prof.Dr. Erbay, bazı çocukların bu nedenle okula gitmek istemediğini  söyledi. 
 
Erbay, damak ve dudakla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalan çocukların  konuşma terapistleriyle doğru sesleri çıkarabildiklerini ve bu durumlarını  anlatan bir mektubu çocukların öğretmenlerine gönderdiklerini ifade etti.
 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir