SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Dövme Yaptırmak Vücuda Zarar Verir Mi?

Dövme Yaptırmak Vücuda Zarar Verir Mi?

Uzmanlara göre kalıcı dövmeler ciddi riskler oluşturabiliyormuş işte size kalıcı hasar oluşturan dövmeler:

Cumhuriyet Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özçelik dövmelerin vücutta bir çok hastalığa yol açtığını söyleyerek dövmeler egzama, sedef ve ürtiker gibi hastalıklara yol açmakta olup bazen de var olan deri hastalığının yeniden alevlenmesine yol açar. Dövme yapılan bölgede sedef çıkması gibi kötü sonuçlar doğurur.  Özellikle Genetik egzaması kronik alerjisi olanlar dövme yaptırmamalıdır şeklinde konuştu.

Prof Dr. dövmenin bütün alerji ve bağışıklik sistemini olumsuz yönde etkilediğini belirterek özellikle sistemik ve lokal reaksiyonlar yarattığını vurguladı. Ve ekledi : “Dövmede kullanılan bazı maddelerin içerisinde travmatik etkileri olan ve kansere davetiye çıkarabilen pigmentler yer almaktadır. Aynı şekilde dövmede kullanılan bu çeşitli pigmentler metal içerir ve siz var oldukça deride kalır.” sözlerini vurguladı.

Sözlerine “İnsan vücudu sürekli yabancı maddeye maruz kalmakta ve bu da bağışıklık sistemi uyarmaktatır. İnsan vücudu hangi maddelere ne zaman alerjik yanıt verir bilinmez. İlk başlarda reaksiyon vermezken ilerleyen günlerde bunlara karşı ürünler oluşturabilir. Pek fazla riskli görülmeyen geçici dövmelerde buna dahil olup zararsız gibi gözükse de ciddi sorunlar doğurabilir” şeklinde devam etti.

Dövme yaptıracak kişilerin öncelikle bir doktora başvurması gerektiğini belirten Özçelik, karar verme aşamasında çok iyi düşünülmesini, kişinin hevesi geçince veya görüşleri değişince dövmeyi sildirebileceğinin unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir