Dolaşım Sistemi

Dolaşım Sistemi Nedir

Dokuların içerisinde yer alması gereken oksijen maddesinin ve besin ihtiyacının karşılanması, kanın vücutta devirli bir şekilde devinim göstermesi merkezi kalp ve damarlar olan dolaşım sistemi ile mümkündür. Özellikle kan dolaşımının bir insan vücudunda aksaması sonucu doku kaybına neden olan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kan adını verdiğimiz vücudu besleyen yaşamsal sıvı kalp vasıtasıyla damarlara pompalanır. Böylece vücuda dağılan kan kapalı bir damar düzeneği içinde biyolojik sürekliliği sağlamaktadır. Bu hususta kılcal damar adını verdiğimiz yapılar kan dolaşımına yer vererek vücudun en küçük doku hücrelerine kadar ulaşırlar.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Kanın iç yapısında besinlerden alınan faydalı molekül çözeltileri, yeter miktarda oksijen ve su hiç zorlanmadan damar kanallarında ilerleyebilirler. Böylece insanın ihtiyacı olan maddeler insanın her hücresinde işlerlik görürler.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir

Dolaşımın bir anda iflas etmesi halinde insan vücudu şok denilen duruma geçer. Kalbin dolaşıma ayırdığı kan miktarının değişmesi ve dokulardaki dolaşım azlığı yine insan vücudundaki birtakım aksaklıklara yol açar. Dolaşımın bozulması ise akut rahatsızlıklara kapı açarak acil müdahaleleri gerektirir. Bu dolaşım eksikliğinden kaynaklanan şoktan vücut kendini kurtaramazsa ölümler meydana gelir. Bahsedilen kan dolaşımının kesilmesi ya da sekteye uğraması da çeşitli nedenlerle olabilmektedir. Bunlar arasında doku ezilmelerine ve hasarlarına bağlı olarak dolaşım hareketi damarların tümünde işlerlik göremez.

Ayrıca damara yer veren insan vücudundaki bir bölgenin hasar alması sonucu damarda yer alan kirli kan ciddi sonuçlara neden olabilir. Kanın damarlar içinde pıhtılaşması yani damarlarda tromboz meydana gelmesi ise kan dolaşımını yavaşlatabilir veya durdurabilir. Bu pıhtılaşma komplikasyonları özellikle gebelik zamanında meydana gelirler. Bu tıkanmalar özellikle beyinde ve kalp hastalıklarında ciddi sorunlara yol açabilirler.

Dolaşım Sistemi Organları

Diğer bir önemli konu da kanın damarlardaki dolaşımını sağlayan kan basıncı konusudur ki, kan basıncı toplardamarlarda ve kılcal damarlarda düşük seyirde, atardamarlarda ise yüksek seviyededir. Kan basıncının halk arasındaki karşılığı tansiyondur ve tansiyon aksaklıkları sıklıkla görülen bir durum haline gelmiştir. Düşük ya da yüksek tansiyonun nedenleri de yine kan dolaşımının kan basıncına etkisi olarak algılanabilir. Yüksek basınçlı kan dolaşımının derecesi kanın geçtiği atardamarın çeper oranına bağlı olmaktadır.

Dolaşım Sistemi Tedavisi

Dolaşım sistemi kanallarında kan basıncının 95 / 55 mm / Hg değerinin altına düşmesi “Hipotansiyon” denilen durumu açıklamaktadır. Arter basıncı bazı insanların vücutlarında düşük bir seyirdedir bu yüzden bu kişilerin tansiyon şikayetlerine pek rastlanmamaktadır. Aksi yönde bazı insanlar için tansiyon düşmesi halsizlik, hareketlerde kesiklik ve baş dönmesi gibi belirtiler göstermektedir.

Yatık pozisyondaki bir insanın normal olan kan basıncı değerleri ayağa kalktığında 10 mm / Hg değerinin altına düştüğünde hipotansiyon durumu gerçekleşir. Bu durum sinir sistemindeki bazı dolaşım aksaklıklarının kaynaklık ettiği ya da alınan bazı ilaçların neden olduğu bir hali ifade eder.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir