Doktoru ona mucize diyor!

Tokat’ta yaşayan 12 kilo ağırlığındaki Zöhre Yıldırım (12), sağlıklı gelişememesi şikayetiyle götürüldüğü GOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Karaaslan, yaptığı açıklamada, Yıldırım’ın hastanelerine beslenememe, büyüyememe ve kusma şikayeti ile başvurduğunu söyledi. Tedavi için, sağlık sorununu araştırdıklarını bildiren Karaaslan, Yıldırım’da doğuştan mide fıtığı olduğunu, mide fıtığına bağlı olarak reflü geliştiğini, reflüye bağlı olarak da mide çıkışında yapışıklık oluştuğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

Ailesinin, Yıldırım’ı bir çok hastaneye götürdüğünü ama sonuç alamadıklarını söylediklerini anımsatan Karaaslan, ”Zöhre 12 yıldır kusma öyküsü olan bir hastamız. Bir yaşında havale geçirdikten sonra hastamız her yediğini kusmaya başlamış. Hastamızın ailesi çeşitli yerlere, çeşitli hekimlere başvurmuş ama buna rağmen bir çözüm üretilememiş ne yazık ki” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Karaaslan, şu bilgileri verdi:

”Yaklaşık 3 hafta önce hastaneye yattı. İki haftadır da hastamızı burundan sondayla besliyoruz ayrıca oral olarak da besleniyor. İki hafta içerisinde kızımız 3 kilo kadar aldı. Hastamız bize 9 kilo ile geldi, 12 yaşında ve 12 kilo oldu, 3 kilo aldı. Her yediğini kusması ve beslenememesine rağmen 12 yaşına kadar yaşaması hakikaten bir mucize. Öyküsünü şöyle bir gözden geçirdiğimde, 8 yaşına kadar anne sütü ile beslenmiş, belki onun bir faydası olabilir, yani düşük düzeyde de olsa anne sütü hastamızın hayatta kalmasını sağlamış olabilir. Böyle bir tanının gecikmesi bizi hayretlere düşürdü. Kızımız bize tesadüfen başvurdu. Hastamızın önceden rahatsızlığı teşhis edilseydi bu kadar zayıf olmazdı, gelişmesi normal hale gelirdi. İnşallah kızımız bizim ve ailesinin çabaları ile buradan sağlıklı bir şekilde yürüyerek çıkacaktır.”

Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ufuk Şenel ise, Yıldırım’ın midesine kateter taktıklarını belirterek, ”En azından beslenmesini rahatlattık. Genel durumunu toparladıktan sonra, daha ileri tetkikler ve girişimler sonrası inşallah normal beslenmesini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Ama bu kiloda hastamıza çok ciddi girişimler yapmamız mümkün değil. Bu yüzden biraz daha bekleyip kilo almasını sağlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir