Doğum sonrası saç dökülmesi

Günlük hayatta saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan ve ne yapacağını bilmeyen birçok kadın varken, birde doğum sonrası bir taraftan bebekle uğraşıp bir taraftan da saçlarımızın dökülmesini nasıl önleriz diye düşünmekteyiz. Saç dökülmesi maalesef loğusalık döneminde de gündeme gelen sorunlardan bir tanesi oluyor.

Doğum sonrası saç dökülmesi kadınlarda korkuya neden oluyor. Daha önceleri hiçbir saç problemi olmayan kadınlar, doğumdan sonra ortaya çıkan saç dökülmelerinin bir hastalıkla ilgisinin olup olmadığını merak etmekteler. Akademi Saç Terapi Merkezi Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist) Burcu Çayözü, doğum sonrası saç dökülmesinin nedenlerinden bahsediyor.

“Loğusalık döneminde görülen saç dökülmeleri sık rastlanan bir sorundur. Genellikle doğumdan 2-6 ay sonrası ortaya çıkar. Doğumdan sonra meydana saç dökülmeleri, normal olarak karşılanır. Çünkü doğum sonrası saç dökülmesi, gebelikte aşırı salgılanan östrojen hormonun doğum sonrasında normale inmesinden kaynaklanır. Gebelikte yükselen östrojen, saçlarda da büyüme yapar ve doğum sonrası birçok saç östrojenin normale dönmesinden dolayı dökülme evresi yaşar. Saçlar toplu halde dökülerek yenilenirler. Bu sorun geçicidir ve kalıcı saç kaybı yaşanmaz. Belli bir zaman sonra yeni saçlarınız çıkacaktır.

Loğusalık döneminde saç dökülmesi sebeplerinden diğeri de, strestir. Uykusuzluk ve emzirme gibi aktiviteler fazla enerji sarfedilmesine neden olduğu için vücudu zorlar ve strese yol açar. Taze annenin bu dönemde kaliteli saç bakım ürünleri kullanması gerekir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir