Doğum Sonrası Diyet Zararlı mıdır

Yaşamın belirli dönemlerinde alınan kilolar egzersiz, spor ve diyet gibi müşabih yöntemlerle sağlıklı bir şekilde veriliyor olsa da, gebelik döneminde alınan kiloların doğum sonrası verilmeye çalışılması kafalarda ‘acaba zararlı mı?’ diye soru işareti bırakmaktadır. Gebelik dönemini atlatan loğusa kadınların, bu periyotta aldıkları kiloları vermek için başvurdukları en sık yöntem ise diyettir. Peki gerçekten doğum sonrası diyet yapmak zararlı mıdır?

 

Uzmanların önerilerinden derlediğimiz bilgiler aracılığı ile sizleri bu konuda bilgilendirmeye ve kafanızdaki soru işaretlerini atmaya çalışacağız.

Doğum sonrası diyet yapmak çoğu kadının sütünü etkilemekte ve bebeğin anneden yetersiz beslenmesine neden olmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi diyetisyenlerinden Uğur Bayramoğlu annelere şöyle bir öneride bulunuyor: “Bebeklerin süt emme sürecinde devirdaim olayının sürekli devam etmesi gerekir. Bu nedenle annenin beslenmesine dikkat etmesi ve diyet yapmaktan kaçınması, sütünün kesilmemesi açısından büyük önem taşır. Ayrıca bebeğin annesini emmesi, annenin diyet yapmaksızın kilo vermesini sağlayacak ve anne sağlıklı bir şekilde belirli bir süre sonunda eski görünümüne kavuşacaktır.”

Gebelik döneminde olduğu gibi beslenmenize doğum sonrasında da dikkat etmeli ve kilo vermek için acele etmemelisiniz. Bol bol faydalı gıdalar tüketmeye, beslenme alışkanlığını buna göre şekillendirmeye özen göstererek hem kendi sağlığını hem de size muhtaç olan bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Zamanı geldiğinde beslenme uzmanından yardım alarak fazlalıklarınızdan rahatça kurtulabilir ve eski formunuza kavuşabilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir