Doğum İzni

Doğum İzni Süresi

Doğum izni çalışan anneler için resmileştirilen bir haktır. Hamile bir kadının doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplam 16 hafta izin kullanma hakkı vardır. Eğer hamilelik şartları elverişli ise anneler bu haklarının ilk 8 haftasını doğum sonrası döneme kaydırabilirler. Ancak doğum öncesinde 3 haftalık izin kullanımı mecburidir.

Doğum İzni Almanın Şartları

Çalışan hamileler doğum izni için şu evraklara sahip olmalıdırlar.Çalışan anne adayı doğum izni hakkından yararlanabilmek için ilk önce dr dan dan hamile olduklarına dair bir rapor almaları gerekir. Bu rapor ibraz edilmelidir. Daha sonra doğum yapılacak günün 8 hafta öncesi ve 8 hafta sonrası hesaplanır. Bu takvim işyerine bildirilir.

Erkek Memura Doğum İzni

Çalışan kadın, hamile olduğuna dair raporu aldığında işyerinin İnsan kaynakları veya muhasebe bölümüne verir. Doğum izninin kabul görebilmesi için bu raporun bağlı olunan sigorta kurumuna ulaştırılması gerekir. Bunu çalışan hamile kadın ya kendisi yapar, ya da ilgili bölümler bunu sağlar. Belgenin ilgili sigorta kurumuna ulaştırılmaması hamile çalışan kadının haklarını talep etmesine engel olacaktır.

Sgk Doğum İzni

Doğum izni kullanan kadından 16 haftalık izni için maaş kesintisi yapılmaz ancak daha sonra kullanılan izinler için maaş kesintisi yapılır. Ücretsiz izin ise 6 aydır. Bu dönemde hiçbir maaş ödemesi yapılamaz.
Ancak 8 haftalık doğum izni belirlenen çalışan hamile kadında, belirtilen doğum tarihinde kaymalar olması durumunda, geç doğum gibi ya da erken doğum, ya da doğum sırasında herhangi bir anormallik söz konusu ise 8 haftalık süre uzatılır ve duruma göre aylık ödemelerin devam edip etmeyeceğine karar verilir.

Doğum İzni Kaç Gün

Doğum izni hesaplanırken birçok bayan hata yapmaktadır ve buda işlemlerde soruna neden olmaktadır. Doğum izni hesaplanırken şunları göz önünde bulundurmalısınız.
Kanunen doğum iznine doğumdan 8 hafta önce çıkılması gerekiyor. Toplam gebelik süresi 40 haftadır.
Doktor tarafından belirlenen doğum gününden önceki 32.haftaya denk gelmektedir. Yani gebelikte tam 32 hafta dolmuş olması gerekiyor.Doğum iznine ayrılmak için en basit doğum haftasını belirleme yöntemi ise şudur. Son regl tarihinize göre doğumun hangi gün gerçekleşeceğini işaretleyin. Bunun kaç hafta ve gün içerdiğini belirleyin. Doğumun gerçekleşmesinde birkaç gün sapmalarda doğum izniniz etkilenmemektedir. Anormal doğumlar da ise dr raporu ile gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir.

Doğum İzni Dilekçesi

Ekstra oluşabilecek şartlarda ise 6 aylık (ücretsiz) doğum izni dilekçe örneği aşağıdaki şekildedir;

… Unvanlı işyerinizde …/…/… Tarihinden itibaren çalışmaktayım.

…/…/… Tarihinde doğum yaptım. …/. /… – …/…/… Tarihleri arasında doğum izni kullandım. 4857 sayılı iş Kanununun 74. Maddesi gereğince …/…/… Tarihinden geçerli olmak üzere (6) aylık ücretsiz izin hakkımı kullanmak istiyorum.
Gereğini arz ederim.

Doğum Rapor Örneği

Doğum izninin ve akabinde gerekli olduğu hallerde 6 aylık ücretsiz izin hakkı yasal olmakla birlikte, süt izni kullanımı talepleri de bulunmaktadır. Süt izni diye bir uygulama yoktur. Bu tamamen işverenin inisiyatifine bağlı bir durumdur. Çünkü çocuğun emzirilme süresi farklılıklar göstereceğinden toplu izin günü belirlemek gibi bir imkân yoktur. Dönemsel emzirme durumunun da olamayacağı göz önünde bulundurularak, bu konu yasallaştırılmamıştır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

14 yorum

  1. ben calıstıgım yerde 2 aylık personelim 3.ayın sonunda dogum icin cıkıcam dogum izni hakkım oluyor mu

  2. 34 haftalık hamileyim. sağlık durumum iyi olduğundan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. gebelikle ilgili bir rahatsızlığım yok fakat grip oldum bu sebeple 1 yada 2 gün rapor alsam herhabgi bir sorun olurmu? çalışabilir raporumu etkilermi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir