Dizanteri

Dizanteri Hastalığı

Dizanteri hastalığı halk dilinde “kanlı basur” denilen bir hastalıktır. İki çeşit mikrop türüne bağlı iki tip dizanteri mevcuttur. Bunlar basilli dizanteri ve amipli dizanteri adlarını alırlar. Dizanteri eskiden beri bilinen bir hastalıktır. Amipli ve basilli dizanteriler arasındaki ayırım ancak son yüzyılda tespit edilmiştir. Önceleri bu iki tip dizanteri birbirine karıştırılmıştır. Tek tük vakalar halinde her yörede devamlı olarak vardır. Şartlar müsait olunca salgınlar da yapar. Dizanteri basilinin kaynağı insanlardır.

Dizanteri Nedir

Bulaşma direkt temas ya da su veya besin maddeleri ile dolaylı yoldan olur. Direkt bulaşmada, hastanın ellediği kapı tokmakları, çatal, kaşık, bardak, havlu ve hela musluklarından alınan basiller de söz konusudur. Dizanteriyi hafif geçirenler, yatmaya ihtiyaç duymadan ayakta gezenler, hastalığı kolayca yayarlar. Bir insanda hafif hastalık yapan dizanteri basili, diğer bir insanda ağır bir hastalık tablosuna yol açabilir. Hastalığı hiçbir belirti vermeden geçiren dizanteri taşıyıcıları da vardır. Dolaylı bulaşmada besin maddelerinin mikropla kirlenmesi durumu görülür. Dizanteri hastalığını belirti vermeden taşıyan satıcı, aşçı, garsonların ve diğer gıda grupları ile uğraşanların basili bulaştırması ile ekmek, süt, su, salata, meyve gibi pişmeden yenen ve içilen maddelerden, hastalık kolayca alınmaktadır. Dizanterinin yayılmasında karasinekler de rol oynar.

Dizanteri Belirtileri

Dizanteri salgınları yaz aylarında çıkar. Denize dökülen lağımlardan karışan basillerle plajlarda hastalığı almak mümkündür. Dizanteriye her cins ve yaştaki kişiler yakalanabilir. Çocuk ve yaşlılarda diğer bir hastalığın nekahetinde bulunanlarda, dolaşım yetmezliği olanlarda, hamilelerde ve veremli olanlarda ağır seyreder. Hastalığın kuluçka süresi, ortalama olarak 3-6 gün arasında değişir.Kuluçka dönemini takiben ani olarak baş ağrısı, halsizlik, kusma, titreme ile ateş yükselir. Karın ağrısı ile birlikte ishal başlar. Hasta günde 10 ile 120 kere arasında helaya gider. Büyük abdest içinde kan, balgam ve cerahat mevcuttur. Dışkılama karın ağrısını takip eden burkulmalarla başlar. Arkasından şiddetli bir ağrı ile barsak muhteviyatı dışarı atılır. Bazen hasta helaya gidemeden yatağına dışkılar.

Dizanteri Sebepleri

Dilin üstü paslıdır. Hastalık ilerledikçe dil şişer. Karın muayenesinde kalın bağırsaklar sucuk gibi ele gelir ve ağrılıdır. Ayrıca, mide – bağırsak sindirim salgısında azalma olduğundan hazımsızlık da ortaya çıkar. Bağırsakta gaz vardır. İdrar yaparken yanma, bazen durdurulamayan hıçkırık vardır. Tansiyon, hastalığın 2 ya da 3. günü düşer, nabız sayısı artar.

Dizanteri Tedavisi

Dizanteri hastalığının tedavisinde hasta, yatak istirahatine alınır. Önce beslenmesi ayarlanır. Bol sıvı verilir, pirinç çorbası ile beslenir. Posa bırakan gıdalar verilmez. Midede azalmış bulunan hidroklorik asit limonata şeklinde veya özel ilaçlarla tamamlanır. Yemekten sonra, sindirim enzimleri ihtiva eden ilaçlar verilir. Yiyebilen hastalara ekşi elmaların rendesi faydalıdır. Şiddetli ağrılara karşı karın üzerine sıcak su torbaları ve termofor koymak iyi gelir. İshal azalıp büyük abdest şekillenmeye başlayınca, ızgara köfte, pirinç ve patates püresine geçilir. C, K ve B vitaminleri de verilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir