Diz Ağrısı ve Menisküs Belirtileri

DİZ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN MENİSKÜS OLABİLİR

    Menisküs daha çok sporcu hastalığı olarak bilinse de birçok insan menisküse maruz kalabilir. İlaçla tedavisi ise yok. Isınmadan antrenmanlara çıktıkları ve antrenmanda darbelere maruz kaldıkları için sıklıkla futbolcularda görülen menisküs, ev hanımları için de risk oluşturmaktadır. Uzun süre dizüstü çalıştıktan sonra ani olarak kalkmaya çalışan ev hanımları menisküs yırtığı ile karşı karşıya kalabilirler. Menisküs diz ekleminin içinde, uyluk ve kaval kemikleri arasında biri içte diğeri dışta olmak üzere her diz ekleminde iki tane bulunan ve diz eklemini destekleme ile görevli kıkırdaklardır. Eklem sürtünmesini azaltarak hareket kabiliyetini artırmaktadır.

MENİSKÜS NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Sporcu rahatsızlığı olarak bilinen menisküs, sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlayan herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikâyetlere sebep olabiliyor. Yaşlanma ve yapısal bozukluklar nedeniyle kendiliğinden görüldüğü gibi dizini sürekli büken kişilerde de görülmektedir. Menisküslerin iç kısmı kıkırdak yapıda, damarsız olduğu için kendiliğinden iyileşme göstermez. Ancak çevresindeki küçük bir kısım damarlı olduğu için yırtık oluştuğunda dikilirse iyileşebilir. İç kısımda oluşan yırtıkların ise temizlenmesi gerekiyor, temizlenmediği takdirde dizin içinde bozulmalara yol açabilir. Menisküs, genellikle bacak sabit durumda iken vücudun diz eklemi üzerinde dönmesiyle zedelenip yırtılabilir. Yırtılma sırasında oldukça şiddetli ağrı olur ve eklemin içinde bir şeyin yırtıldığı hissedilir. Menisküs, halk arasında sporcu hastalığı olarak bilinmesine karşılık menisküs yırtığı oluşumunda ikinci sırada ev hanımları ağırlık kazanıyor. Ev hanımlarının uzun süre dizüstü çalıştıktan sonra kalkmaya çalışmaları, menisküs yırtılmalarına neden olabiliyor. Bu sebeple ev hanımları şayet uzun süre dizin üstünde halı silmişlerse, aniden ayağa kalkmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Oldukça sık karşılaşılan menisküs yırtıkları ya bir travma ile ya da yıllar içinde meydana gelen yıpranma sonucunda oluşabilmekte.

Menisküs yırtıkları kendini; ağrı, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı ile gösterir. Menisküs tedavisi, yırtılan menisküsün bir kısmının alınması veya mümkünse yırtılan kısmın dikilmesi ile yapılmaktadır. Menisküs tedavisinin nasıl yapılacağı ise hastanın yaşına ve yırtığın menisküsün hangi bölümünde olduğuna bağlı. Kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayarak gerek iş gerekse sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen Menisküs çoğunlukla dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır. Genellikle ani hareketler ve kontrolsüz çömelip kalkmalar sonucu oluşan yırtıkların yanı sıra doku aşınması sebebi ile de meydana gelen yırtıklar menisküsün başlıca sebepleri. İleri yaş grubunda meniskler herhangi bir darbe olmaksızın dizde gelişen dejenerasyon ve kıkırdak hasarına bağlı olarak da yırtılabilmektedir. Ayrıca her yaş grubunda bir travma olmaksızın dejenerasyonla gelişen yırtıklar görülebiliyor. Menisk yaralanmaları ayrıca ayak ekleminin aşırı şekilde içe veya dışa doğru açılıp kapanması sonucu da gelişebilmektedir. Yaşlılarda meniskler, dizlerin aşırı bükülmesi gibi normal vücut hareketleri sırasında dış bağların zayıflığı sebebiyle de zarar görebiliyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir