Diyabet

Diyabet Hastalığı

Toplu yaşantımızda sıklıkla görülen ve sonu ciddi sebeplere neden olabilecek bir hastalıktır şeker hastalığı.. Vücudumuzda salgılanan insülin hormonun çeşitli nedenlerle azalması ya da çoğalarak artması sonucu oluşan şeker önemli bir hastalıktır. Şeker hastalarının çoğunluğunda incelendiğinde vücutta salgılanan insülininin vücudumuz tarafından az miktarda yapılması ve çok salgılanması olarak saptanmıştır. Fakat yine de şeker hastalığının oluşumunu insülin direncine bağlamak ta hatalı olabilmektedir. Günümüzde artış gösteren obezite de artık şeker hastalığının oluşumuna katkı sağlayabilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığına sahip olmayan kişilerin çoğunda da artık şeker hastalığı görülebilmektedir

Diyabet Tedavisi

Şeker hastalığı tanısı mutlaka bir klinik ortamda tespit edilmelidir. Hastalık belirtilerinden kuşkulanan hastanın doktor kontrolünden geçirilmesi şartı aranmaktadır. Genellikle ilk belirtiler arasında hastanın ağız içinde kuruma yani her an susuyormuşcasına su içerek kendini rahatlama isteğidir. Ailesinde şeker hastası bulunan kişilerde de şeker hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır.

Diyabet Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalarının sayısında oldukça oranda fazlalık görülmekte bu da şeker hastalığının araştırılmasını ve gelişmelerin çoğalmasına etki etmektedir. Şeker hastalığının oluşmasında etken olarak tıp doktorlarının açıklamasına göre; genetik yani ailesel faktörler, aşırı şişmanlık, bir zayıflayıp bir şişmanlama ve yeterli ve dengeli bir beslenme anlayışının yerleşmemiş olmasıdır. Şişmanlık kişilerde insülin ihtiyacını arttırdığından dolayı pankreası yormakta bu da şeker hastalığının oluşumuna katkı sağlamaktadır. Bazı problemli yaşam şartları, günümüz rahatsızlıklarından en önemlisi olan streste şeker hastalığının oluşumunu bugünümüzde tetikleyebilmektedir. Şeker hastalığına yakalanan ve doktor kontrolünde bulunan kişilerde yapılan tetkiklerde şeker hastalarının birçok organlarında çeşitli değişiklikler ve farklılıklar gözlemlenmiştir.

Diyabet Beslenme

Şeker hastalığının belirtileri arasında sinirlilik, gerginlik, depresyon, stres, halsizlik, ağızda kuruma, kilo artışı görülebilir. Kimi şeker hastalarında ise bu belirtilerin hiçbirisine rastlanmamakta ama kendisinin sadece doktor kontrolüne gittiğinde şeker hastası olduğu anlaşılmaktadır. Hızla kilo veren kişilerin kuşkulandıkları şeker hastalığı tetkikleri klinik ortamlarda gerçekleştirilerek doktor muayenesinden sonra belirlenebilmektedirler. Şeker hastalığı tedavisi hemen başlanmaz ise sonucunda birçok istenmeyen durumlara sebep olabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Şeker hastaları bu hastalıkla baş etmeyi ve savaşmayı becerebilen hastalar olmalıdırlar. Kontrol altında tutulmayan ve tedaviye başlanılmayan şeker hastalıklarında kişilerde daima bir halsizlik hali, yorgunluk belirtileri sıklıkla yaşanmaktadır.

Diyabet Nedir

Şeker hastalarının ileri seviyesi olan şeker koması diye adlandırılan bir süreçleri bulunmaktadır. Bu sırada şeker hastalarının şeker seviyesinde yüksek oranda artış bulunmaktadır ve kişide sürekli bir susama hali, iştahsızlık, sıklıkla görülebilen kabızlık ve ishal hali ve midede şişkinlik halidir. Bu durumda bulunan şeker hastalarının hemen bir hastane ortamına yatırılması ve yüksek şeker seviyesinin düşürülmesi gerekmektedir. Şeker hastalarının evlerinde her an kendi şeker seviyelerini kontrol edebilecekleri artık eczanelerden rahatlıkla temin edilebilecek şeker ölçüm cihazlarının bulundurulması önemli bir gerekliliktir. Şeker komasında kan şekeri oranı 400-600 mg civarındadır. Bu sırada hastanın bilinci kapalı, nabız atışı az ve tansiyon oldukça düşüktür.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir